Výpadek elektráren: Chvaletice spustily jeden blok, elektřinu nemusíme dovážet

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2015 15:17
Uhelná Elektrárna Chvaletice obnovila výrobu elektřiny v jednom ze čtyř odstavených bloků. Kvůli úplnému odstavení Temelína a Chvaletic muselo Česko v pátek 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí. Jinak přitom Česko dlouhodobě elektřinu vyváží.
Elektrárna Chvaletice.
Elektrárna Chvaletice. | Foto: Aktuálně.cz

Chvaletice - Česká republika elektřinu po pátečním výpadku elektráren Temelín a Chvaletice dál nedováží. Uhelná Elektrárna Chvaletice dnes před polednem obnovila výrobu elektřiny v jednom ze čtyř odstavených bloků. Blok má výkon 205 megawattů. Uvedli to generální ředitel chvaletické elektrárny Luboš Pavlas a mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenta.

Kvůli úplnému odstavení Temelína a Chvaletic muselo Česko v pátek 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.

O víikendu spotřeba klesla

Dovoz elektřiny mohl ČEPS zastavit poté, co v pátek odpoledne v Česku klesla spotřeba elektřiny. "Situace je v tomto ohledu klidná a nevypadá to, že by mělo dojít k nějakým dalším problémům," popsala aktuální stav Peterová.

Elektrárna Chvaletice původně předpokládala, že by blok, jehož kotel byl zanesený struskou, mohla spustit už v noci na dnešek. "Vyčištění je obtížnější, něž udávala původní prognóza," uvedl dnes ráno Pavlas. Druhý blok, odstavený kvůli netěsnosti, by měl najet v pondělí. Zbývající dva bloky elektrárny podstupují dlouho plánovanou opravu. Každý z bloků má výkon 205 megawattů, celkový výkon elektrárny je 820 megawattů.

V Temelíně skončila oprava

Na prvním bloku temelínské elektrárny skončila dnes oprava, energii by měl začít vyrábět v noci z neděle na pondělí.

V Temelíně od 3. září stojí první blok kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. K přenosové soustavě by měl být připojen v noci z neděle na pondělí. Druhý výrobní blok Temelína odstavili energetici v noci na pátek kvůli poruše.

Po následné opravě na prvním bloku se úspěšně uskutečnila v noci na dnešek tlaková zkouška nejaderné části elektrárny. "Nyní probíhá příprava na spuštění bloku," řekl  mluvčí Temelína Marek Sviták. Z kontrol druhého bloku vyplynulo, že rotor turbogenerátoru je podle všech parametrů v pořádku. Oprava bude spočívat ve výměně břitu olejového těsnění generátoru. Odstávka je plánována na dva týdny.

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené. Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v ČR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy