reklama
 
 

Výlet na Island se prodraží. Vyšší daně mají bránit přírodu před náporem turistů

17. 3. 2017
Na Island letos podle odhadů zamíří rekordních 2,3 milionu turistů. Stali se hlavním zdrojem příjmů pro ekonomiku ostrova, ale také hrozbou pro přírodu. Vláda z nich chce dostat více peněz, ve hře je také omezení počtu turistů v nejpopulárnějších lokalitách.

Reykjavík - Turisté, kteří v budoucnu zamíří na Island, zřejmě zaplatí víc peněz. Tamní vláda chce totiž reagovat na rekordní příliv návštěvníků a zvýšit daně pro turistický sektor.

Zatímco v roce 2010 navštívilo Island 490 tisíc turistů, odhady na letošní rok hovoří již o 2,3 milionu. Vzhledem k tomu, že Island má jen kolem 330 tisíc obyvatel, jde o obrovské číslo.

K turistické atraktivitě mu pomohli filmaři. Zdejší unikátní příroda se totiž objevila v seriálovém hitu Hra o trůny nebo ve filmu Interstellar.

Příliv turistů ale přináší i obavy o to, aby nedošlo k jejímu poškození. "Musíme být opatrní, abychom se nestali obětí vlastního úspěchu," říká islandská ministryně turismu Thordis Kolbrun Reykfjord Gylfadottir.

Nová licence a ještě dražší hotely

Vláda navrhuje vyšší zdanění hotelových pokojů a také povinnost pro firmy, které provozují autobusové zájezdy, koupit si speciální licenci. Vybrané peníze plánuje Island použít na zlepšení infrastruktury.

Ve hře je také omezení počtu turistů v nejpopulárnějších lokalitách - jako je třeba národní park Thingvellir nebo ledová laguna Jokulsarlon. "Některá místa zkrátka nejsou schopná pojmout každý rok milion návštěvníků," říká Gylfadottir. "Pokud sem pustíme ještě více lidí, ztratíme to, co tato místa dělá výjimečná," dodává.

Vyšší daně tak ještě více prodraží už tak dost drahou islandskou dovolenou. Hotelové pokoje jsou zde přibližně třikrát dražší než v ostatních skandinávských zemích a například jízda taxíkem z letiště do centra Reykjavíku stojí okolo 150 dolarů.

Cestovní ruch dostal zemi z krize

Právě díky cestovnímu ruchu se severská země dostala z finanční krize, která na ni dopadla v roce 2008. Island se tehdy zadlužil a před krachem ho zachránila půjčka od Mezinárodního měnového fondu.

Před třemi lety se pak turismus stal hlavním exportním odvětvím Islandu, když předstihl rybolov. V roce 2017 by zde turisté měli podle odhadů banky Islandsbanki utratit přes 5,1 miliardy dolarů, což je zhruba polovina veškerých exportních příjmů země.

Na Island mohou v letní sezoně snadněji zamířit také čeští turisté. Již brzy začne z Prahy do Reykjavíku létat nízkonákladová společnost Wizz Air, od června se pak přidají i České aerolinie.

autor: Jan Prokeš | 17. 3. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama