Výdaje na dávky v nouzi výrazně klesly, pomohla vysoká zaměstnanost i růst výdělků

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
16. 11. 2017 15:20
Od ledna do září se vyplatilo 5,71 miliardy korun, tedy o pětinu méně něž ve stejném období loni. Ubývá také lidí, kteří pomoc dostávají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Výdaje na dávky pro lidi v nouzi letos výrazně poklesly a jsou nejnižší za posledních pět let. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce o vyplácených dávkách. Za nižšími výdaji i počtem dávek je vysoká zaměstnanost a růst výdělků.

Od ledna do září se vyplatilo 5,71 miliardy korun, tedy o pětinu méně něž ve stejném období loni. O čtvrtinu pak ubylo vyplacených příspěvků, doplatků či okamžité pomoci. V září úřady práce poskytly 139 500 dávek. 

Dávky v hmotné nouzi se vypočítávají podle životního minima na zajištění jídla a dalších základních potřeb. Pro samotného dospělého minimum činí 3410 korun, pro členy rodiny je nižší. Potřební mohou dostat příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.

Výdaje na pomoc v tísni i počty dávek v posledních letech každoročně rostly. Poprvé se díky konjunktuře snížily loni. Letos pokles pokračoval a byl výraznější než v minulém roce. Od ledna do září vyplatily úřady práce 5,71 miliardy korun, loni to bylo 7,05 miliardy. Letošní suma je tak o pětinu nižší. Loni se v prvních třech čtvrtletích částka meziročně snížila o 12 procent.

Ubývá také lidí, kteří pomoc dostávají. Letos v září se vyplatilo celkem 139 500 dávek v hmotné nouzi. Loni jich bylo 184 700, tedy o čtvrtinu víc. V minulém roce byl proti předloňsku pokles čtrnáctiprocentní. Nejvíc peněz putovalo do pomoci v hmotné nouzi v posledních letech v roce 2014. Výdaje za první tři čtvrtletí dosáhly 8,51 miliardy. Vyplatilo se 234 100 dávek.

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost. V říjnu dosahovala 3,6 procenta, byla tak nejnižší v Evropské unii. Úřady práce evidovaly 271 000 lidí bez místa. Podle generální ředitelky úřadu Kateřiny Sadílkové se daří najít uplatnění i těm, kteří jsou nezaměstnaní dlouhodobě. Rostou také výdělky. Mzda se ve druhém čtvrtletí meziročně zvedla o 7,6 procenta, reálně to bylo o 5,3 procenta.

Životní minimum se v posledních letech neměnilo. Sobotkova vláda uváděla, že chce situaci lidí s nízkou kvalifikací zlepšit zvyšováním minimální mzdy, ne dávek. Nejnižší výdělek upravoval pak kabinet každý rok. Od léta 2013 do letoška ho zvedl o 2500 korun na 11 000 korun. Od ledna pak minimální mzda stoupne o dalších 1200 korun na 12 200 korun.

Pro samotného dospělého činí životní minimum 3410 korun. Pro prvního dospělého v rodině dosahuje 3140 korun a pro dalšího 2830 korun, pro děti podle věku buď 1740, 2140, nebo 2450 korun. Například na rodiče s osmiletým a šestnáctiletým potomkem připadá 10 560 korun měsíčně. Pokud lidé nepřijmou práci či neodpracují určitý počet hodin, spadnou na existenční minimum. To odpovídá 2200 korunám.

Výdaje na dávky v hmotné nouzi za první tři čtvrtletí v miliardách korun a počet vyplacených dávek v září daného roku:

Rok Dávky Počet dávek
2012 5,58 mld. Kč
2013 7,74 mld. Kč 224 300
2014 8,51 mld. Kč 234 100
2015 7,99 mld. Kč 212 900
2016 7,05 mld. Kč 184 700
2017 5,71 mld. Kč 139 500

Zdroj: MPSV

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy