Volných míst je nejvíce v historii Česka, firmy už hledají téměř 190 tisíc lidí

Petr Kučera Ekonomika Petr Kučera, Ekonomika
Aktualizováno 8. 8. 2017 9:45
Úřady práce ke konci července evidovaly 303 074 uchazečů o zaměstnání. To je o téměř 90 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá 1,6 uchazeče, zatímco před třemi lety jich bylo téměř deset.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet volných míst, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl v červenci na 188 066, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti loňskému červenci jich přibylo 52 308. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o téměř 90 tisíc na 303 074 lidí. Jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1997, kdy úřady práce evidovaly 222 374 nezaměstnaných. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je 281 236.

Foto: Úřad práce ČR

Podíl nezaměstnaných osob v červenci dosáhl 4,1 procenta. Letos v červnu to sice byla čtyři procenta, ale před rokem 5,4 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,7 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (9,4), Ústí nad Labem (7,2), Hodonín (5), Most (4,8), Sokolov (4,6), Kladno (4,5), Bruntál (4,3), Jeseník (4,2) a Znojmo (4). Ještě před třemi lety - v červenci 2014 - připadalo na jedno volné místo téměř deset uchazečů.

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (9,6 %), Most, Ostrava-město a Ústí nad Labem, naopak nejnižší Rychnov nad Kněžnou (1,4 %), Praha-východ a Jindřichův Hradec.

Nejvyšší nezaměstnanost v červenci 2017:

okres podíl nezaměstnaných
Karviná 9,6 %
Most 8,9 %
Ostrava-město 7,8 %
Ústí nad Labem 7,5 %
Chomutov 6,7 %
Bruntál 6,7 %
Děčín 6,1 %
Brno-město 6,0 %
Hodonín 5,9 %
Znojmo 5,8 %
Louny 5,7 %
Sokolov 5,7 %

Nejnižší nezaměstnanost v červenci 2017:

okres podíl nezaměstnaných
Rychnov nad Kněžnou 1,4 %
Praha-východ 1,6 %
Jindřichův Hradec 1,7 %
Benešov 2,0 %
Pelhřimov 2,1 %
Písek 2,1 %
Jičín 2,2 %
Praha-západ 2,2 %
Plzeň-jih 2,3 %
Cheb 2,3 %
Klatovy 2,4 %
Domažlice 2,4 %
Mladá Boleslav 2,4 %
Prachatice 2,4 %
České Budějovice 2,5 %
Plzeň-město 2,5 %

Obecně měli zaměstnavatelé v červenci největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky nebo nástrojáře. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V evidenci uchazečů o zaměstnání byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v červenci 42,7 roku. Lidé nad 50 let věku se na celkové nezaměstnanosti podílejí více než třetinou (35,2 procenta). Téměř dvě pětiny (37,7 procenta) z celkového počtu uchazečů hledají práci déle než rok.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků, pracovníků v gastronomii, zedníků, kamnářů či dlaždičů," upřesňuje Beránková.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí více než polovinou (54,4 procenta), osoby se zdravotním postižením pak 16,3 procenta.

Nezaměstnanost v Česku zůstává dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu dosahovala v červnu 2,8 procenta.

Nezaměstnanost v Evropské unii - červen 2017
Nezaměstnanost v Evropské unii - červen 2017 | Foto: Eurostat

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera se nezaměstnanost letos snižuje nad očekávání rychle a trh práce se tak již dostává do velmi napjaté situace. To by mělo vést k dalšímu tlaku na růst mezd. "V letošním roce čekáme jejich zrychlení o více než šest procent," říká.

Ekonom Unicredit Bank Jiří Pour dodává, že nedostatek pracovníků je již citelnou překážkou růstu ekonomiky. "Firmy se přetahují o zaměstnance zvyšováním mezd a poskytováním dalších benefitů," uvádí. Firmám se podle něj čím dál více vyplácí investovat do robotizace a obecně do zvyšování produktivity zaměstnanců.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozorňuje, že mnoho neobsazených volných míst se nachází i v regionech postižených dlouhodobě nadprůměrnou nezaměstnaností. Důvodů může být podle něj hned několik - rozdílná požadovaná kvalifikace a kvalifikace uchazečů, výše nabízených mezd či konflikt souběhu sociálních dávek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy