Volných míst je nejvíce v historii Česka, firmy už hledají téměř 190 tisíc lidí

Petr Kučera Ekonomika Petr Kučera, Ekonomika
Aktualizováno 8. 8. 2017 9:45
Úřady práce ke konci července evidovaly 303 074 uchazečů o zaměstnání. To je o téměř 90 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá 1,6 uchazeče, zatímco před třemi lety jich bylo téměř deset.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet volných míst, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl v červenci na 188 066, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti loňskému červenci jich přibylo 52 308. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o téměř 90 tisíc na 303 074 lidí. Jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1997, kdy úřady práce evidovaly 222 374 nezaměstnaných. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je 281 236.

Foto: Úřad práce ČR

Podíl nezaměstnaných osob v červenci dosáhl 4,1 procenta. Letos v červnu to sice byla čtyři procenta, ale před rokem 5,4 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,7 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (9,4), Ústí nad Labem (7,2), Hodonín (5), Most (4,8), Sokolov (4,6), Kladno (4,5), Bruntál (4,3), Jeseník (4,2) a Znojmo (4). Ještě před třemi lety - v červenci 2014 - připadalo na jedno volné místo téměř deset uchazečů.

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (9,6 %), Most, Ostrava-město a Ústí nad Labem, naopak nejnižší Rychnov nad Kněžnou (1,4 %), Praha-východ a Jindřichův Hradec.

Nejvyšší nezaměstnanost v červenci 2017:

okres podíl nezaměstnaných
Karviná 9,6 %
Most 8,9 %
Ostrava-město 7,8 %
Ústí nad Labem 7,5 %
Chomutov 6,7 %
Bruntál 6,7 %
Děčín 6,1 %
Brno-město 6,0 %
Hodonín 5,9 %
Znojmo 5,8 %
Louny 5,7 %
Sokolov 5,7 %

Nejnižší nezaměstnanost v červenci 2017:

okres podíl nezaměstnaných
Rychnov nad Kněžnou 1,4 %
Praha-východ 1,6 %
Jindřichův Hradec 1,7 %
Benešov 2,0 %
Pelhřimov 2,1 %
Písek 2,1 %
Jičín 2,2 %
Praha-západ 2,2 %
Plzeň-jih 2,3 %
Cheb 2,3 %
Klatovy 2,4 %
Domažlice 2,4 %
Mladá Boleslav 2,4 %
Prachatice 2,4 %
České Budějovice 2,5 %
Plzeň-město 2,5 %

Obecně měli zaměstnavatelé v červenci největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky nebo nástrojáře. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V evidenci uchazečů o zaměstnání byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v červenci 42,7 roku. Lidé nad 50 let věku se na celkové nezaměstnanosti podílejí více než třetinou (35,2 procenta). Téměř dvě pětiny (37,7 procenta) z celkového počtu uchazečů hledají práci déle než rok.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků, pracovníků v gastronomii, zedníků, kamnářů či dlaždičů," upřesňuje Beránková.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí více než polovinou (54,4 procenta), osoby se zdravotním postižením pak 16,3 procenta.

Nezaměstnanost v Česku zůstává dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu dosahovala v červnu 2,8 procenta.

Nezaměstnanost v Evropské unii - červen 2017
Nezaměstnanost v Evropské unii - červen 2017 | Foto: Eurostat

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera se nezaměstnanost letos snižuje nad očekávání rychle a trh práce se tak již dostává do velmi napjaté situace. To by mělo vést k dalšímu tlaku na růst mezd. "V letošním roce čekáme jejich zrychlení o více než šest procent," říká.

Ekonom Unicredit Bank Jiří Pour dodává, že nedostatek pracovníků je již citelnou překážkou růstu ekonomiky. "Firmy se přetahují o zaměstnance zvyšováním mezd a poskytováním dalších benefitů," uvádí. Firmám se podle něj čím dál více vyplácí investovat do robotizace a obecně do zvyšování produktivity zaměstnanců.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozorňuje, že mnoho neobsazených volných míst se nachází i v regionech postižených dlouhodobě nadprůměrnou nezaměstnaností. Důvodů může být podle něj hned několik - rozdílná požadovaná kvalifikace a kvalifikace uchazečů, výše nabízených mezd či konflikt souběhu sociálních dávek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy