Volných míst je nejvíce od začátku krize, hlásí úřady práce

Petr Kučera Petr Kučera
12. 5. 2015 9:45
Počet uchazečů o zaměstnání v dubnu klesl pod půl milionu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Celkem 83 692 volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce ke konci letošního dubna, což je nejvíce od prosince 2008. Oproti letošnímu březnu přibylo 7 642 volných míst, oproti loňskému dubnu dokonce 39 446.

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl na 6,7 procenta z březnových 7,2 procenta. Před rokem dosahoval 8,3 procenta.

Počet uchazečů o zaměstnání klesl pod půl milionu, ke konci dubna jich úřady práce evidovaly 491 585. To je o 33 730 méně než v březnu a o 83 323 méně než před rokem. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je nyní zhruba 473 tisíc.

Šest lidí na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době už „jen“ 5,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (25,5), Ústí nad Labem (24,1), Chomutov (21,4), Karviná (19,9), Jeseník (16,9), Sokolov (15,8) a Most (15,3).

Podíl nezaměstnaných - duben 2014
Podíl nezaměstnaných - duben 2014 | Foto: Úřad práce ČR

Nejvyšší nezaměstnanost je v okresech Most (12,3 %), Bruntál (11,9 %), Ústí nad Labem (11,8 %), Karviná (11,7 %), Ostrava–město (10,7 %), Chomutov (10,4 %) a Děčín (9,6 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,6 %), Benešov (3,8 %), Rokycany (3,9 %), Mladá Boleslav (4 %), Prachatice a Pelhřimov (shodně 4,1 %).

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok 20,5 procenta uchazečů o zaměstnání – celkem 100 875 lidí. Jejich podíl je zhruba stejný jako před rokem.

Mezi nezaměstnanými je 23 451 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých (z toho jen absolventů bylo 19 192). Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina podílí 4,8 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 50,4 procenta.

Osoby se zdravotním postižením tvoří 12,3 procenta nezaměstnaných.

Největší zájem je o řidiče

„Zaměstnavatelé měli v dubnu největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Dále hledali stavební dělníky a techniky, skladníky, dlaždiče, potrubáře, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, prodavače, číšníky, servírky, kuchaře, šičky, obchodní zástupce, operátory call center, uklízeče veřejných prostranství i budov, pomocné pracovníky v zemědělství nebo pracovníky v IT. Zaměstnavatelé dávají přednost proškoleným specialistům s praxí.

„Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance,“ dodává Beránková.

V evidenci úřadů práce byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali pomocní a nekvalifikovaní dělníci, řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, pracovníci ve službách, v obchodě a prodeji, ostraze, gastronomii nebo administrativě, zedníci, řemeslníci či opraváři.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy