Volby s rekordním počtem nováčků. Bývalý šéf exekutorů investuje do voleb miliony

David Klimeš David Klimeš
21. 6. 2018 7:03
Týdeník Ekonom prošel rejstřík politických stran a hnutí. Jen od ledna napočítal přes desítku nových subjektů. Jeden z nejambicióznějších vznikl v Olomouci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - V Česku rostou nová politická hnutí jako houby po dešti. Mohou za to blížící se říjnové volby, v nichž se bude volit do zastupitelstev obcí. Zatímco uspět s novou stranou ve volbách do Poslanecké sněmovny je těžké, prorazit v komunální politice je mnohem jednodušší a kampaň stojí méně peněz.

Týdeník Ekonom prošel rejstřík politických stran a hnutí, který spravuje ministerstvo vnitra, a jen od Nového roku napočítal přes desítku nových subjektů. To je více než za celý minulý rok.

SpOLečně za tři miliony

Jedno z nejambicióznějších hnutí vzniklo v Olomouci kolem podnikatele Roberta Runtáka. Ten se stal veřejně známým, když patnáct let působil jako ředitel exekučního úřadu v Přerově v tandemu s kontroverzním vykonavatelem Tomášem Vránou. Přerovský úřad proslul velmi tvrdými postupy vůči dlužníkům. Vedle toho je Runták známý pro své rozsáhlé sbírky současného umění či sponzoringem Sigmy Olomouc.

Nyní to zkouší v politice s hnutím SpOLečně. O politiku se ale už otřel před pár měsíci, když v prezidentské volbě 200 tisíci korun sponzoroval kandidaturu Jiřího Drahoše. Nyní se sám vrhá do politiky, kandiduje na šestém místě. Lídrem kandidátky je spolumajitel zahradnické firmy Stanislav Flek. "Máme silný tým a dobrý program, proto si věříme na první místo," říká Runták sebevědomě.

Je vidět, že hnutí nemá žádný problém s penězi. Vytvořilo už například i aplikaci, která shromažďuje přání obyvatel Olomouce, nebo vypustilo tisíc balonků po městě. "Vzhledem k tomu, že konkurenční strany mají historii, silné zázemí a zavedené značky, zatímco my jsme začali úplně z nuly, rozhodl jsem se do kampaně investovat dle potřeby částku až do maximální výše tři miliony korun," sdělil Runták.

Hnutí má sídlo na Dolním náměstí v budově, kterou vlastní IES Moravia Real známého podnikatele Ivana Kyselého, přítele někdejší vlivné figury ODS Ivana Langera. Podle Runtáka je to jen shoda náhod: "Máte pravdu, sídlíme v domě, který patří firmě pana Kyselého. Jde ale o obrovskou náhodu. Chtěli jsme mít sídlo v centru města a toto byl prakticky jediný vhodný prostor."

Souboj o Olomouc bude vůbec zajímavý. Primátorský post obhajuje primátor a poslanec Antonín Staněk z ČSSD. Ten je zároveň kandidátem strany na post ministra kultury v chystané druhé vládě Andreje Babiše.

Z dalšího obsahu čísla

Ekonom 25 2018
 • Nápady, za které se platí dolary: hokejový trenažer, počasí celého světa do mobilu nebo záznamník spotřeby elektřiny
 • Tvrdý život je podle Pavla Boušky lepší než elitní škola. Výrobce krmiv pro psi a kočky patří do první padesátky žebříčku českých miliardářů. Před luxusními limuzínami ale dává přednost MHD a elektrokolu
 • V Praze chátrají stovky domů. Mohly by v nich vzniknout tisíce nových bytů
 • Severní Korea: Investiční ráj pro velmi odvážné
 • Investice do firem prudce vzrostly, v předchozích letech to vždy věstilo krizi
 • Do třetí generace předá firmu málokdo
 • Záludné výluky z cestovního pojištění: Některé pojistky neochrání ani hráče kuliček
 • Aprilia Dorsoduro: Italka, která má ráda divočinu
 • Můj balanc hlídá kámen, říká zakladatelka společnosti CEAG Margareta Křížová
 • Jan Zahradil cestuje tolik, že volno rád tráví zašitý na chalupě.
 • Inspirace vídeňskou kuchyní v Kaprově 8
 • Portfolio Ekonomu: S trhy cloumá obchodní válka

Lídrem hnutí ANO v Olomouci bude manažer Miroslav Žbánek a třeba ODS do voleb povede primátorův náměstek Martin Major.

Další hnutí ještě vzniknou

Olomouc ale není zdaleka jediné město, kde se nová hnutí chtějí prosadit v komunální politice. Třeba bývalý náměstek v brněnské metropoli Robert Kotzian vyměnil ODS za nově zaregistrované hnutí Brno Plus a vznikají i další hnutí, která mají šanci se dostat na radnice. Ty nejzajímavější popisuje týdeník Ekonom v novém čísle.

Přestože už nyní za půl roku vzniklo více nových politických uskupení než za celý minulý rok, ještě určitě nejsme u konce a další kandidáti na primátory a starosty ještě přibudou. Příkladem může být lidovecký poslanec Jan Čižinský, který v Praze bojuje o shromáždění dostatku podpisů pod své nové sdružení nezávislých kandidátů Praha sobě.

Čtěte více v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy