Vodafone našel zadní vrátka ve starším zařízení Huawei. Čína teď nabízí státům záruky

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 4. 2019 13:37
Telekomunikační skupina Vodafone objevila bezpečnostní mezery v zařízení, která čínská společnost Huawei dodala v letech 2011 a 2012 její italské filiálce. Uvádí se to v úterním sdělení společností. Největší evropská telekomunikační skupina uvedla, že bezpečnostní chyby našla ve dvou produktech a že oba případy byly rychle vyřešeny.
Foto: ČTK

Čínská společnost Huawei, která je největším světovým výrobcem telekomunikačního zařízení, čelí tlaku zejména ze strany Spojených států, podle kterých mohou technologie této firmy znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Huawei to odmítá.

V zařízení od Huawei z let 2009 a 2011 Vodafone zjistil takzvaná zadní vrátka (backdoor), která lze využít pro špionážní účely. Jde o speciální vstup do systému či programu, který je skrytou součástí jeho kódu a využívá se také pro vzdálenou administraci.

Tento software mohl poskytnout neoprávněný přístup do pevné sítě operátora v Itálii, do systému, který poskytuje internetové služby milionům domácností a podniků.

Další zranitelná místa byla objevena v zařízeních Huawei v roce 2012, uvedla agentura Bloomberg. Na vyřešení obou problémů firmy od začátku spolupracovaly. Žádný únik dat zjištěn nebyl.

Čínská firma uvedla, že o problémech byla v letech 2011 a 2012 informována a v té době je řešila.

Agentura Bloomberg ale upozorňuje na názory lidí, kteří se zúčastnili jednání těchto firem. Podle nich zranitelnost přetrvala v zařízení i po roce 2012, a to i v Británii, Německu, Španělsku a Portugalsku. Vodafone se firmy Huawei údajně držel kvůli příznivým cenám.

Smlouva o nešpionáži je na stole

"Říkáme západním státům, že s nimi můžeme podepsat smlouvy o tom, že neinstalujeme backdoors a smlouvy o nešpionáži. Čínská vláda prohlásila, že může takový typ smluv podepsat rovněž," prohlásil zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej v nedávném rozhovoru pro CNN.

"Pokud některá země chce takovou dohodu s čínskou vládou podepsat, aby se ujistila, že čínské společnosti nikdy neinstalují backdoors a nebudou shromažďovat informace špionážní povahy, Huawei bude podpis takových smluv jedině podporovat," říká Žen Čeng-fej jednoznačně.

Aby vyvrátil možné trvající pochybnosti západních zemí, nabízí Žen, že v případě smlouvy mezi příslušnou zemí a Huawei je ochoten přizvat k podpisu také čínskou vládu.

Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a na evropský trh vstoupila v roce 2000. Vodafone od ní začal v roce 2008 kupovat routery pro Itálii, později také pro Británii, Německo, Španělsko a Portugalsko.

 

Právě se děje

Další zprávy