Vláda investuje dvě miliardy do stavby cyklostezek. Kolo je bezpečnější než MHD, míní

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
30. 7. 2020 14:28
Vláda v pondělí schválila příspěvek ve výši dvou miliard korun na rozvoj cyklostezek z evropského balíčku na zmírnění dopadů koronaviru. Podle vlády je jízda na kole bezpečnější a zdravější než cestování hromadnou dopravou a zároveň čistší než jízda autem. "Krom toho cyklostezky podpoří návštěvnost v regionech," míní mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.
Podle ministerstva se doprava na kolech během pandemie projevila jako bezpečnější a zdravější než jízda hromadnou dopravou.
Podle ministerstva se doprava na kolech během pandemie projevila jako bezpečnější a zdravější než jízda hromadnou dopravou. | Foto: ČTK

Peníze na rozvoj cyklistické dopravy půjdou z prvního balíčku pomoci Evropské unie (EU) na zmírnění dopadů koronaviru. V týdnu na to upozornily weby Deník NZdopravy.cz

"Využití prostředků iniciativy ReactEU má vést k posílení schopnosti členských států EU reagovat na pandemickou krizi a rychle pomoci oživit jejich hospodářství. Vláda na návrh ministryně Dostálové schválila navržené priority pro využití této iniciativy, kterými jsou zdravotnictví, integrovaný záchranný systém, sociální infrastruktura, cyklodoprava a kyberbezpečnost," doplnil Frček.

Podle dokumentu ministerstva pro místní rozvoj rozdělí Evropská unie v rámci iniciativy ReactEU celkem 49 miliard korun. Nejvíce peněz připadne oblasti zdravotnictví, a to především na přístrojová vybavení či stavby.

Oblast cyklostezek byla podle ministerstva navržena proto, že cyklistická doprava během pandemie potvrdila nejen své postavení čisté alternativy vůči jízdě autem, ale zejména zdravější a bezpečnější alternativy vůči veřejné hromadné dopravě při běžných cestách na kratší vzdálenosti.

"Kromě efektivity a přínosů pro lidský organismus vytváří síť cyklostezek také část infrastruktury cestovního ruchu, který patří mezi sektory nejvíce zasažené pandemií. Investicemi do cestovního ruchu bude zároveň podpořena návštěvnost v regionech," tvrdí Frček.

Podle něj musí vládní dokument, který popisuje možné rozdělení 49 miliard z evropského rozpočtu na boj s koronavirem, schválit ještě Evropská komise. Ta by tak měla učinit na podzim.

Řada světových metropolí jako Londýn či Vancouver se kvůli pandemii koronaviru taktéž odhodlala k podpoře cyklistiky, která má zčásti nahradit cestování hromadnou dopravou. Tím se města snaží i eliminovat počet lidí v autech, která by blokovala dopravu a znečišťovala ovzduší.

Kampaň ukáže, jak předjíždět cyklisty: Hodně řidičů je arogantních, říká Kreuziger

Ukáznit se musí i cyklisté, spousta z nich je nezodpovědných. Neumím si představit, že bych si nevzal helmu, říká jezdec stáje NTT Pro Cycling. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zhoršila výhled poptávky po ropě na letošní rok. Kvůli propadu zájmu o leteckou dopravu se poptávka celosvětově sníží o 8,1 milionu barelů ropy denně, uvedla dnes agentura ve své pravidelné měsíční zprávě. Proti předchozímu předpokladu agentura výhled letošní poptávky zredukovala o 140.000 na 91,9 milionu barelů denně. Nadále má přitom za to, že spotřeba ropy bude příští rok o něco nižší než loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy