Vláda investuje dvě miliardy do stavby cyklostezek. Kolo je bezpečnější než MHD, míní

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
30. 7. 2020 14:28
Vláda v pondělí schválila příspěvek ve výši dvou miliard korun na rozvoj cyklostezek z evropského balíčku na zmírnění dopadů koronaviru. Podle vlády je jízda na kole bezpečnější a zdravější než cestování hromadnou dopravou a zároveň čistší než jízda autem. "Krom toho cyklostezky podpoří návštěvnost v regionech," míní mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.
Podle ministerstva se doprava na kolech během pandemie projevila jako bezpečnější a zdravější než jízda hromadnou dopravou.
Podle ministerstva se doprava na kolech během pandemie projevila jako bezpečnější a zdravější než jízda hromadnou dopravou. | Foto: ČTK

Peníze na rozvoj cyklistické dopravy půjdou z prvního balíčku pomoci Evropské unie (EU) na zmírnění dopadů koronaviru. V týdnu na to upozornily weby Deník NZdopravy.cz

"Využití prostředků iniciativy ReactEU má vést k posílení schopnosti členských států EU reagovat na pandemickou krizi a rychle pomoci oživit jejich hospodářství. Vláda na návrh ministryně Dostálové schválila navržené priority pro využití této iniciativy, kterými jsou zdravotnictví, integrovaný záchranný systém, sociální infrastruktura, cyklodoprava a kyberbezpečnost," doplnil Frček.

Podle dokumentu ministerstva pro místní rozvoj rozdělí Evropská unie v rámci iniciativy ReactEU celkem 49 miliard korun. Nejvíce peněz připadne oblasti zdravotnictví, a to především na přístrojová vybavení či stavby.

Oblast cyklostezek byla podle ministerstva navržena proto, že cyklistická doprava během pandemie potvrdila nejen své postavení čisté alternativy vůči jízdě autem, ale zejména zdravější a bezpečnější alternativy vůči veřejné hromadné dopravě při běžných cestách na kratší vzdálenosti.

"Kromě efektivity a přínosů pro lidský organismus vytváří síť cyklostezek také část infrastruktury cestovního ruchu, který patří mezi sektory nejvíce zasažené pandemií. Investicemi do cestovního ruchu bude zároveň podpořena návštěvnost v regionech," tvrdí Frček.

Podle něj musí vládní dokument, který popisuje možné rozdělení 49 miliard z evropského rozpočtu na boj s koronavirem, schválit ještě Evropská komise. Ta by tak měla učinit na podzim.

Řada světových metropolí jako Londýn či Vancouver se kvůli pandemii koronaviru taktéž odhodlala k podpoře cyklistiky, která má zčásti nahradit cestování hromadnou dopravou. Tím se města snaží i eliminovat počet lidí v autech, která by blokovala dopravu a znečišťovala ovzduší.

Kampaň ukáže, jak předjíždět cyklisty: Hodně řidičů je arogantních, říká Kreuziger

Ukáznit se musí i cyklisté, spousta z nich je nezodpovědných. Neumím si představit, že bych si nevzal helmu, říká jezdec stáje NTT Pro Cycling. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 20 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy