Vláda chce usnadnit firmám propouštění zaměstnanců

rg
27. 9. 2007 8:40
Změny by mohly začít platit v roce 2009, píší HN
Úřad práce. Ilustrační foto
Úřad práce. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pro firmy by mohlo být v budoucnu jednodušší přijímat a propouštět nové pracovníky. Alespoň podle hrubých obrysů reformy trhu práce, kterou dokončuje vláda Mirka Topolánka.

"Zákoník práce v současné podobě se musí změnit, chceme ho liberalizovat," uvedl premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny, kde své reformní plány popsal.

Změny zákoníku by se měly týkat například zkrácení výpovědní lhůty, ale i rekvalifikací či dalšího studia nezaměstnaných. Pokud bude chtít člověk bez práce dostávat sociální dávky, bude si muset rozšiřovat kvalifikaci.

Pracovní trh by se měl otevřít cizincům, popsal Topolánek Pokud se někomu podaří sehnat legální zaměstnání, dostane povolení k práci i k pobytu. Když o místo přijde, na sociální dávky nebude mít nárok a pokud si rychle nenajde práci novou, bude muset ze země odjet. Nad to by se měly zpřísnit postihy za práci načerno.

Premiér Topolánek si vzal jako předlohu Dánsko. Tam je možné zaměstnance propustit na hodinu a všichni si platí pojištění pro případ ztráty práce.

Související články:

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy