Češi mají v bankách uloženo rekordní množství peněz. Vklady rostou nejrychleji od krize

Olga Skalková Olga Skalková
31. 1. 2017 13:20
Za loňský rok stouply vklady domácností v bankách o 8,4 procenta. Zrychluje se také přesun úspor na netermínované vklady. V bankách tak přibývají peníze, které si lidé mohou kdykoliv vybrat.
Ilustrační foto (trezor v Komerční bance)
Ilustrační foto (trezor v Komerční bance) | Foto: Jan Langer

Praha – Češi ještě nikdy neměli tolik úspor v bankách jako nyní. Lidem leží na vkladech 2206 miliard korun, ukázala nejnovější statistika ČNB, která zachycuje situaci ke konci prosince.

Jen za poslední rok dokázaly domácnosti naspořit 172 miliard korun – tempo růstu úspor se tak zrychlilo. Meziročně stouply vklady domácností o 8,4 procenta, zatímco o rok dříve to bylo o 5,8 procenta.

Vklady v bankách rostou vysokým tempem, přestože lidé víc utrácejí a část svých úspor využívají na rekordní nákupy nového bydlení.  

Zrychluje se také přesun úspor na netermínované vklady. Na nich se úspory meziročně zvýšily o více než 15 procent a lidé teď na nich mají 73 procent ze všech svých depozit v bankách. Ještě před krizí tomu bylo naopak.

V bankách tak přibývají peníze, které si lidé mohou kdykoliv vybrat, naopak peněz na termínovaných vkladech ubývá. Sazby na vkladech jsou celkově velmi nízké a lidem se přestalo chtít na ně přesouvat peníze.

Důvodem je také to, že s výhodnými úroky loni definitivně skončily i mladé banky, které jejich prostřednictvím přestaly lákat nové klienty. Zhruba před rokem přistoupily ke snižování sazeb a pokračovaly v něm i během roku. Ještě donedávna nabízely sazby nad jedno procento, ale teď už jsou jejich nabídky nižší, a to ještě s podmínkami.

U vysokých vkladů se sazba také blíží nule. Proti tomuto proudu se letos vydala jen nová banka Creditas, která začátkem letošního roku vstoupila na trh a na rozjezd potřebuje nabrat nová depozita.

Ze statistik ČNB také vyplývá, že zadlužení domácností loni vzrostlo na 1,419 bilionu korun.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy