Češi mají v bankách uloženo rekordní množství peněz. Vklady rostou nejrychleji od krize

Olga Skalková Olga Skalková
31. 1. 2017 13:20
Za loňský rok stouply vklady domácností v bankách o 8,4 procenta. Zrychluje se také přesun úspor na netermínované vklady. V bankách tak přibývají peníze, které si lidé mohou kdykoliv vybrat.
Ilustrační foto (trezor v Komerční bance)
Ilustrační foto (trezor v Komerční bance) | Foto: Jan Langer

Praha – Češi ještě nikdy neměli tolik úspor v bankách jako nyní. Lidem leží na vkladech 2206 miliard korun, ukázala nejnovější statistika ČNB, která zachycuje situaci ke konci prosince.

Jen za poslední rok dokázaly domácnosti naspořit 172 miliard korun – tempo růstu úspor se tak zrychlilo. Meziročně stouply vklady domácností o 8,4 procenta, zatímco o rok dříve to bylo o 5,8 procenta.

Vklady v bankách rostou vysokým tempem, přestože lidé víc utrácejí a část svých úspor využívají na rekordní nákupy nového bydlení.  

Zrychluje se také přesun úspor na netermínované vklady. Na nich se úspory meziročně zvýšily o více než 15 procent a lidé teď na nich mají 73 procent ze všech svých depozit v bankách. Ještě před krizí tomu bylo naopak.

V bankách tak přibývají peníze, které si lidé mohou kdykoliv vybrat, naopak peněz na termínovaných vkladech ubývá. Sazby na vkladech jsou celkově velmi nízké a lidem se přestalo chtít na ně přesouvat peníze.

Důvodem je také to, že s výhodnými úroky loni definitivně skončily i mladé banky, které jejich prostřednictvím přestaly lákat nové klienty. Zhruba před rokem přistoupily ke snižování sazeb a pokračovaly v něm i během roku. Ještě donedávna nabízely sazby nad jedno procento, ale teď už jsou jejich nabídky nižší, a to ještě s podmínkami.

U vysokých vkladů se sazba také blíží nule. Proti tomuto proudu se letos vydala jen nová banka Creditas, která začátkem letošního roku vstoupila na trh a na rozjezd potřebuje nabrat nová depozita.

Ze statistik ČNB také vyplývá, že zadlužení domácností loni vzrostlo na 1,419 bilionu korun.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 27 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy