Vítek čelí v USA miliardové žalobě. Podle ní podvedl původní majitele developera Orco

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 10. 4. 2019 20:53
Čtvrtý nejbohatší Čech Radovan Vítek jako majitel realitní skupiny CPI Property Group spolu s J&T Bankou čelí žalobě ve Spojených státech. Na soud se v New Yorku obrátil fond Kingstown a společnost Investhold Marka Čmejly a Jiřího Diviše. Podle nich je před pěti lety Vítek připravil o peníze při převzetí developerské skupiny Orco. Vítek čelí žalobě za téměř 70 miliard korun.
Radovan Vítek.
Radovan Vítek. | Foto: Matej Slávik

Podle žaloby, o které informovaly Hospodářské noviny, vedl Vítek skupinu takzvaných bílých koní a schránkových firem, pomocí kterých se mu podařilo ovládnout developerskou skupinu Orco a vyvést z ní majetek. Díky tomu se podle novin stala Vítkova CPI jednou z největších středoevropských realitních skupin.

Vedle toho Investhold tvrdí, že Vítkovi poskytl finance na jeho expanzi, ten je prý ale o peníze i podíl na jeho firmách řadou kroků postupně připravil.

Kromě Vítka a J&T Banky míří žaloba i na Vítkovu matku Miladu Malou, zakladatele a bývalého šéfa Orca Jean-Francoise Otta, Lumíra Šafránka, který prý stál za kyperskou firmou, na kterou byla převedena část akcií Orco Germany, a představitele některých schránkových firem. Žaloba míří i na Júlia Strapka, který působil v J&T Bance a který podle žaloby stál za kyperskou společností ovládanou Vítkem. Škoda Kingstownu a Investholdu měla dosáhnout miliardy dolarů.

CPI obvinění odmítá. "CPI Property Group je navíc toho názoru, že Spojené státy americké nemají pro takovou žalobu jurisdikci," uvedl mluvčí společnosti Jakub Velen. CPI podle něj vede v současnosti se skupinou Kingstown soudní spor v Lucembursku a podání žaloby v USA je ze strany Kingstownu pouze snahou, vyvíjet nátlak na CPI.

Čmejlova a Divišova společnost Investhold LTD z Marshallových ostrovů už loni podala v Brně žalobu na Vítkovu matku, kterou považuje za svého dlužníka. Firma požádala soud o určení nároku za půjčku a uvádí, že v krajním případě by pokuty mohly překročit až 30 miliard korun. Investhold uplatňuje nárok vůči Malé a přeneseně vůči Vítkově skupině CPI.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy