Virtuální operátoři už získali 1,2 milionu klientů

ČTK ČTK
22. 4. 2015 14:33
Největšími na trhu jsou Blesk Mobil, Tesco Mobile a Mobil.cz, dotahuje se na ně Sazkamobil.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Počet zákazníků tuzemských mobilních virtuálních operátorů se v minulém roce téměř zdvojnásobil na 1,2 milionu. Z toho 360 tisíc SIM karet tvořili zákazníci takzvaných značkových přeprodejců, kteří jen dál prodávají služby klasických operátorů pod svou značkou. Vyplývá to z předběžných údajů operátorů pro Český telekomunikační úřad.

Celkově bylo na konci minulého roku na trhu 14,6 milionu aktivních SIM karet, což je o čtyři procenta více, než na konci roku 2013. Podíl virtuálních operátorů se zvýšil ze 4,5 procenta předloni na loňských 8,2 procenta.

Největšími hráči jsou Blesk Mobil, Tesco Mobile a Mobil.cz, na které se dotahuje Sazkamobil. Dalším velkým hráčem je Mobil od ČEZ. Celkem na trhu působí více než 80 virtuálních operátorů včetně značkových přeprodejců služeb. Nejvíce zákazníků virtuálních operátorů využívá síť O2.

Mobilní virtuální operátoři začali vznikat před dvěma lety po náznacích Českého telekomunikačního úřadu, že začne tuzemský mobilní trh kvůli omezené konkurenci regulovat. Opatřením měla být právě povinnost zveřejnit velkoobchodní nabídku, která by umožnila přístup nových hráčů k infrastruktuře operátorů. Prvním virtuálním operátorem byl Blesk Mobil.

Ceny mobilního volání u virtuálních operátorů se nejčastěji pohybují kolem 1,50 až 2,50 korun za minutu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy