Virtuální operátoři prodali už přes milion SIM karet

ČTK ČTK
24. 9. 2014 13:57
Velcí hráči hlásí od začátku roku nárůst až na dvojnásobek. Největší na trhu zůstává Blesk Mobil, který měl v létě 350 tisíc zákazníků.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Počet zákazníků mobilních virtuálních operátorů přesáhl jeden milion. Podíl "virtuálů" se tak přiblížil sedmi procentům trhu, když celkový počet aktivních SIM karet v Česku dosahuje 14 milionů kusů. Velcí hráči hlásí od začátku roku nárůst až na dvojnásobek. Vyplývá to z informací jednotlivých firem.

Největší na trhu zůstává jeden z nejstarších virtuálních operátorů Blesk Mobil, který měl v létě 350 tisíc zákazníků. Služby nabízí v síti O2, stejně jako druhé Tesco Mobile, které tento týden oznámilo 200 tisíc klientů. Na třetím místě se pohybuje Mobil.cz, který již prodal služby v síti T-Mobilu 150 tisícům zákazníků.

Stotisícovou hranici má na dosah i společnost GTS, která poskytuje velkoobchodní služby virtuálního operátora dalším menším hráčům. GTS využívá rovněž infrastrukturu T-Mobilu. Ke stovce tisíc nemá daleko ani Sazka Mobil, který minulý týden po sedmi měsících provozu oznámil 85 tisíc klientů, a stal se tak největším virtuálem v síti Vodafonu.

Vysoké tempo letos nasadil například Tesco Mobile, který jen od března získal 120 tisíc zákazníků. "Když jsme letos překonali stovku, měli jsme 200 tisíc zákazníků jako jakousi pomyslnou metu. A tu jsme nyní zdolali mnohem rychleji, než jaké byly původně naše plány," uvedl šéf marketingu Branko Gugleta.

Roste i Mobil od ČEZ s aktuálními 80 tisíci zákazníky, což je o 50 tisíc více než na začátku roku. Do konce roku chce dosáhnout 100 tisíc uživatelů.

Mobilní virtuální operátoři začali vznikat po náznacích Českého telekomunikačního úřadu, že začne tuzemský mobilní trh kvůli omezené konkurenci regulovat. Opatřením měla být právě povinnost zveřejnit velkoobchodní nabídku, která by umožnila přístup nových hráčů k infrastruktuře operátorů.

V současnosti je podle evidence ČTÚ na trhu téměř osm desítek virtuálních mobilních operátorů. Ceny mobilního volání u virtuálních operátorů se nejčastěji pohybují kolem 1,50 až 2,50 koruny za minutu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

před 1 hodinou

Německý skokan Eisenbichler vyhrál v Ruce i druhý závod sezony

Úřadující mistr světa Markus Eisenbichler z Německa vyhrál v Ruce i druhý individuální závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Češi se dnes ve Finsku prvních bodů nedočkali, nejlepší Viktor Polášek obsadil 36. místo.

Devětadvacetiletý Eisenbichler šest dnů po triumfu v zahajovacím závodu zimy ve Wisle předvedl další suverénní výkon. Aktuální formu demonstroval skoky 146 a 141 metrů a třetí triumf v kariéře si připsal s velkým náskokem téměř dvaceti bodů před Polákem Piotrem Žylou. Stupně vítězů zkompletoval další ze svěřenců českého trenéra Michala Doležala Dawid Kubacki, jenž se svým reprezentačním kolegou prohrál jen o dvě desetiny bodu.

Po nevydařeném úvodu sezony SP ve Wisle, kdy se ani jeden z Čechů nekvalifikoval do závodu, se ve Finsku tři členové týmu Františka Vaculíka představili mezi padesátkou účastníků závodu. Nejlepšímu Poláškovi nicméně po skoku dlouhém 113 m chybělo k postupu do bodované třicítky přes deset bodů. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se seřadili na 43. a 44. pozici. Filip Sakala skončil v páteční kvalifikaci.

V Ruce nestartuje kvůli několika pozitivním testům na koronavirus elitní reprezentace Rakouska v čele s úřadujícím vítězem SP Stefanem Kraftem. Nejlepším z B týmu byl devatenáctý Clemens Leitner.

Hned v úvodu závodu měl těžký pád loňský vítěz z Ruky Daniel André Tande. Norský skokan neustál dopad a podle všeho si poranil koleno. Doskočiště musel opustit na zdravotnických saních.

Další zprávy