Vietnam popožene privatizaci. Prodej bilionových aktiv bude kontrolovat nový výbor

ČTK ČTK
5. 2. 2018 13:37
Vietnam chce zrychlit privatizaci svých firem. Zřídil proto nový výbor pro dozor nad prodejem státních aktiv. Jejich hodnota dosahuje v přepočtu asi 4,5 bilionu Kč.
Vietnam chce urychlit přechod části státních firem do soukromé sféry. Ilustrační snímek.
Vietnam chce urychlit přechod části státních firem do soukromé sféry. Ilustrační snímek. | Foto: Michel Piccaya / Shutterstock.com

Hanoj - Vietnam v pondělí oznámil, že v rámci úsilí o posílení privatizace zřídil výbor pro dozor nad prodejem státních aktiv v hodnotě asi 5 000 bilionů dongů (asi 4,5 bilionu Kč). Stát v poslední době zintenzívnil práci na odchodu ze stovek státních firem, aby zvýšil jejich výkonnost a ulevil státnímu rozpočtu, píše agentura Reuters.

Privatizace ve Vietnamu postupovala pomalu, proces se ale zrychlil poté, co se v roce 2016 ujala vlády stávající administrativa. Dosavadní postup v prodeji státního majetku brzdí fakt, že nabízené podíly jsou většinou nízké a naopak účast státu vysoká. Svou roli hrají i vlastní zájmy vládnoucí garnitury.

Výbor pro správu státního kapitálu v podnicích bude mít širokou působnost. V současné době jsou státní podniky řízeny různými ministerstvy, a to je jednou z příčin komplikací a zpožďování prodejů státních podílů.

Mezi adepty privatizace jsou například největší pivovary Sabeco a Habeco pod ministerstvem průmyslu a obchodu, zatímco telekomunikační MobiFone pod ministerstvem informatiky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy