Vietnam popožene privatizaci. Prodej bilionových aktiv bude kontrolovat nový výbor

ČTK ČTK
5. 2. 2018 13:37
Vietnam chce zrychlit privatizaci svých firem. Zřídil proto nový výbor pro dozor nad prodejem státních aktiv. Jejich hodnota dosahuje v přepočtu asi 4,5 bilionu Kč.
Vietnam chce urychlit přechod části státních firem do soukromé sféry. Ilustrační snímek.
Vietnam chce urychlit přechod části státních firem do soukromé sféry. Ilustrační snímek. | Foto: Michel Piccaya / Shutterstock.com

Hanoj - Vietnam v pondělí oznámil, že v rámci úsilí o posílení privatizace zřídil výbor pro dozor nad prodejem státních aktiv v hodnotě asi 5 000 bilionů dongů (asi 4,5 bilionu Kč). Stát v poslední době zintenzívnil práci na odchodu ze stovek státních firem, aby zvýšil jejich výkonnost a ulevil státnímu rozpočtu, píše agentura Reuters.

Privatizace ve Vietnamu postupovala pomalu, proces se ale zrychlil poté, co se v roce 2016 ujala vlády stávající administrativa. Dosavadní postup v prodeji státního majetku brzdí fakt, že nabízené podíly jsou většinou nízké a naopak účast státu vysoká. Svou roli hrají i vlastní zájmy vládnoucí garnitury.

Výbor pro správu státního kapitálu v podnicích bude mít širokou působnost. V současné době jsou státní podniky řízeny různými ministerstvy, a to je jednou z příčin komplikací a zpožďování prodejů státních podílů.

Mezi adepty privatizace jsou například největší pivovary Sabeco a Habeco pod ministerstvem průmyslu a obchodu, zatímco telekomunikační MobiFone pod ministerstvem informatiky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy