Video: Nový cvičný letoun je hotov, hlásí Aero. Má vyšší zrychlení a nižší spotřebu

ČTK ČTK
20. 11. 2017 12:57
Cvičné letouny L-39 využívá kolem 40 států, v provozu je přibližně 600 strojů. Aero Vodochody jim nyní bude nabízet lepší motory.
Letoun L-39CW ve vzduchu. | Video: Aero Vodochody

Odolena Voda (u Prahy) - Aero Vodochody dokončilo vývoj ukázkového letounu L-39CW s motorem pro novou generaci letounů L-39. Výměnu motorů ve strojích zákazníků, kteří by je tak chtěli modernizovat, chystá na příští rok.

Cvičné letouny L-39 využívá kolem 40 států, v provozu je přibližně 600 strojů. Společnost nyní jedná s několika zeměmi o remotorizacích desítek letounů, hodlá kontaktovat i další zákazníky.

Vývoj ukázkového letounu byl zakončen letovými a pozemními zkouškami, kromě motoru má i novou avioniku. "Na základě velkého počtu existujících L-39, našeho aktivního přístupu k podpoře zákazníků a rozvíjení obchodních vztahů s nimi, jsme připravili nabídku, která jim umožní zvýšit provozní schopnosti letounů zabudováním nového motoru i avioniky," uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

Nový motor má kromě jiného vyšší akceleraci a nižší spotřebu. Ukázkový letoun může posloužit i jako mezistupeň před pořízením zcela nového letounu L-39NG. Nový motor a avioniku bude možné užít nejdříve ve starším stroji a později i případně ve stroji novém, což umožní investici do modernizace letky rozložit.

Nedávné zkoušky se týkaly měření tlakového pole uvnitř trupu letounu v místě vstupu vzduchu do motoru.

Stavbu prvních letounů nové generace L-39NG už Aero zahájilo v létě, dokončení prvního stroje je plánováno na konec roku 2019. Na ukázkovém letounu se mohou piloti předcvičit.

Projekt L-39NG je v závěrečné fázi certifikace, tedy absolvování zkušebních letů pod dohledem certifikačního úřadu, kterým je odbor vojenského letectví ministerstva obrany. Vydání certifikátu očekává Aero ještě letos, příští rok mají začít dodávky přestaveb letounů L-39C na modernizovanou verzi L-39CW.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy