Video: Nový cvičný letoun je hotov, hlásí Aero. Má vyšší zrychlení a nižší spotřebu

ČTK ČTK
20. 11. 2017 12:57
Cvičné letouny L-39 využívá kolem 40 států, v provozu je přibližně 600 strojů. Aero Vodochody jim nyní bude nabízet lepší motory.
Letoun L-39CW ve vzduchu. | Video: Aero Vodochody

Odolena Voda (u Prahy) - Aero Vodochody dokončilo vývoj ukázkového letounu L-39CW s motorem pro novou generaci letounů L-39. Výměnu motorů ve strojích zákazníků, kteří by je tak chtěli modernizovat, chystá na příští rok.

Cvičné letouny L-39 využívá kolem 40 států, v provozu je přibližně 600 strojů. Společnost nyní jedná s několika zeměmi o remotorizacích desítek letounů, hodlá kontaktovat i další zákazníky.

Vývoj ukázkového letounu byl zakončen letovými a pozemními zkouškami, kromě motoru má i novou avioniku. "Na základě velkého počtu existujících L-39, našeho aktivního přístupu k podpoře zákazníků a rozvíjení obchodních vztahů s nimi, jsme připravili nabídku, která jim umožní zvýšit provozní schopnosti letounů zabudováním nového motoru i avioniky," uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

Nový motor má kromě jiného vyšší akceleraci a nižší spotřebu. Ukázkový letoun může posloužit i jako mezistupeň před pořízením zcela nového letounu L-39NG. Nový motor a avioniku bude možné užít nejdříve ve starším stroji a později i případně ve stroji novém, což umožní investici do modernizace letky rozložit.

Nedávné zkoušky se týkaly měření tlakového pole uvnitř trupu letounu v místě vstupu vzduchu do motoru.

Stavbu prvních letounů nové generace L-39NG už Aero zahájilo v létě, dokončení prvního stroje je plánováno na konec roku 2019. Na ukázkovém letounu se mohou piloti předcvičit.

Projekt L-39NG je v závěrečné fázi certifikace, tedy absolvování zkušebních letů pod dohledem certifikačního úřadu, kterým je odbor vojenského letectví ministerstva obrany. Vydání certifikátu očekává Aero ještě letos, příští rok mají začít dodávky přestaveb letounů L-39C na modernizovanou verzi L-39CW.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy