Video: Inspirace pro Rusnoka? Novou norskou bankovku propaguje rapující guvernér

Komediální video stačilo na kanálu YouTube zhlédnout za dva dny na 16 tisíc lidí. Naproti tomu guvernérův proslov na téma monetární politiky má od března jen několik desítek kliků. Video zároveň Nory vtipnou formou seznamuje s vylepšenými bezpečnostními prvky nových bankovek.
Inspirace pro Rusnoka? Novou norskou bankovku propaguje rapující guvernér | Video: Norges Bank

Oslo - I centrální bankéři mají smysl pro humor. Potvrdili to Norové, kterým se podařilo stvořit úspěšné virální video k vypuštění nových bankovek s námořní tematikou.

Komediální video, ve kterém vystupuje i guvernér norské centrální banky Øystein Olsen jako "DJ Codfather", stačilo na kanálu YouTube zhlédnout za dva dny na 16 tisíc lidí. Pro porovnání - guvernérův proslov na téma loňské monetární politiky zaznamenal od března jen několik desítek kliků.

"Treska právě přichází," říká ve videu Olsen poté, co dalekohledem vyhlíží rapující rybáře, kteří právě dorazili z moře se svým úlovkem. Naráží tím na bankovku s nominální hodnotou 200 norských korun, na které je tato ryba nově vyobrazena.

Centrální banka ji podle agentury Reuters vypustí do oběhu v první vlně, tedy již 30. května. Přidá k ní ještě bankovku v hodnotě 100 norských korun, na které je pro změnu zobrazena vikingská loď.

Video zároveň Nory vtipnou formou seznamuje s vylepšenými bezpečnostními prvky nových bankovek, jako je hologram nebo téměř neviditelný, mikroskopický text.

Nové bankovky stály Nory o 20 procent více než ty původní. Očekává se ale, že jejich životnost by měla být až o polovinu delší, uvedla centrální banka.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy