Přes polovinu lidí se při pandemii bálo zajít k lékaři. Raději hledali rady na Googlu

ČTK ČTK
1. 7. 2020 9:27
Více než polovina lidí měla během pandemie covidu-19 obavu z návštěvy lékaře. Vyplývá to z průzkumu, který pro síť lékáren Benu provedla agentura Ipsos. Strach z návštěvy zdravotnického zařízení mělo podle něj 50,4 procenta dotazovaných, 43,7 procenta respondentů návštěvu lékaře zrušilo, přičemž 14,8 procenta z nich stále nemá stanoven nový termín lékařské prohlídky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

"Cílem průzkumu bylo zjistit, jak moc se mimořádný stav projevil na přístupu Čechů k péči o zdraví," uvedla vedoucí odborných projektů lékáren Benu Michala Belasová.

"Realizovaný průzkum nám přitom potvrdil domněnku, kterou jsme jako lékárníci nabyli během jarních měsíců - po intenzivní vlně únorových a březnových nákupů, při které se lidé předzásobovali rouškami, gely a léky na chřipku a nachlazení, návštěvnost lékáren významně opadla. Snížil se také počet léků vydaných na recept, z čehož se dá usuzovat, že lidé skutečně návštěvy lékařů rušili," sdělila Belasová.

Z průzkumu vyplývá, že z návštěvy lékaře či zdravotnického zařízení mělo obavy 51,2 procenta žen a 49,6 procenta mužů. Nejvíce se strachovali mladí lidé od 18 do 26 let (51,9 procenta) a nejstarší zkoumaná věková kategorie 54 až 65 let (51,8 procenta). Nákazy se nejvíce báli lidé v Plzeňském (64,3 procenta) a Jihočeském kraji (60,6 procenta), nejmenší strach měli obyvatelé Královéhradeckého (24 procenta) a Pardubického kraje (33,3 procenta).

Téměř polovina (48,2 procenta) respondentů se domnívá, že období koronaviru mělo negativní dopad na zdravotní péči v Česku. Během pandemie Češi podle průzkumu nejčastěji konzultovali svůj zdravotní stav s lékařem po telefonu (49,8 procenta). Celkem 14,8 procenta lidí řešilo své zdraví s lékárníkem a služeb on-line odborné poradny využilo 7,9 procenta respondentů. Skoro pětina respondentů řešila své zdravotní problémy vyhledáváním na internetu.

"Když není z nějakého důvodu možné dojít se poradit s lékařem nebo odborníkem v lékárně, například pokud máte podezření na infekční nemoc, telefonická či on-line konzultace s lékařem anebo lékárníkem je určitě vhodným způsobem, jak zjistit relevantní informace. Před ostatními informacemi 'z Googlu' bychom se ale měli mít na pozoru a vždy si jejich pravdivost ověřit s odborníkem," dodala Belasová.

Průzkum provedla v polovině června pro síť lékáren Benu agentura Ipsos na vzorku asi 500 respondentů.

Podobný trend potvrzuje nedávný průzkum České asociace farmaceutických firem (ČAFF). Ukázal, že během koronavirové krize si téměř každý desátý uživatel léků na předpis v ČR upravil bez konzultace s lékařem užívání těchto přípravků. Důvodem byla podle asociace obava z možného vystavení se nákaze v případě osobní návštěvy zdravotnického zařízení.

Video: Lidé se bojí nákazy a odmítají léčbu. Sanitku nevolají ani pacienti s mrtvicí, říká neurolog Tomek

Strach z koronaviru je masivní. Běžně by přijeli za hodinu nebo za dvě, ale teď jezdí až druhý nebo třetí den, popisuje neurolog Aleš Tomek. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy