Víc než Karosa. Iveco ve Vysokém Mýtě vyrobilo rekordní počet autobusů

ČTK ČTK
25. 1. 2016 11:30
Ve Vysokém Mýtě se vyrábí už více autobusů než před rokem 1989, kdy firma působila pod názvem Karosa. Za deset let vzrostla produkce společnosti téměř dvojnásobně, loni zde vyrobili 3728 autobusů.
Foto: Iveco

Vysoké Mýto - Společnost Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta loni vyrobila 3728 autobusů, což je rekordní produkce v historii firmy. Předloni podnik zhotovil 3288 vozidel. Za deset let vzrostla produkce firmy téměř dvojnásobně.

Podnik meziročně zlepšil produkci o 440 autobusů, tedy o 13 procent. Tento výsledek podle generálního ředitele Jiřího Vaňka pokořil rekord, který pocházel z předrevoluční doby, kdy se ve velkých počtech vyráběly autobusy Karosa řady 700. Sériově se začal tento typ vyrábět v roce 1981 a poslední vozy sjely z výrobních linek v roce 1997. Mezitím vozidlo nahradila řada 900. Obou typů autobusů se vyrobilo více než 37 000 kusů.

"Těší nás, že se podařilo celoročně naplnit výrobu tak, že jsme mohli autobusy vyrábět bez výkyvů. Podotýkám, že nevyrábíme na sklad, každý autobus má svého konkrétního zákazníka a přesnou technickou specifikaci, často doprovázenou řadou specifických zákaznických požadavků," uvedl Vaněk.

V současnosti mají autobusy mnoho modifikací, nejúspěšnější je meziměstský Crossway, který se vyrábí od roku 2005. Dosud se ho vyrobilo přes 25 000 kusů. Loni se nejvíc vyráběl typ Crossway Pop, který slouží jako školní autobus. Tradičně podnik vyvážel hlavně do Francie, Německa a Itálie.

Kromě dieselových autobusů se Iveco zaměřuje i na alternativní pohony, zemní plyn a hybridní hnací soustavu. Vloni například dodal 151 autobusů Urbanway na zemní plyn Evropským hrám v Baku. Elektrické minibusy a autobusy na hydrogenovaný rostlinný olej sloužily pro přepravu hostů loňské mezinárodní klimatické konference v Paříži.

Podnik, který založil Josef Sodomka, loni oslavil 120 let existence. Původně se zaměřoval na kočáry, od roku 1925 vyráběl automobilové karosérie, výrobu autobusů zahájil v druhé polovině 40. let minulého století.

Do roku 2007 se firma jmenovala Karosa. Vysokomýtský závod patří koncernu CNH Industrial a je největším výrobcem pro Iveco Bus. Firma zaměstnává přes 3100 lidí a dalších 1700 pracovníků prostřednictvím svých subdodavatelů. Iveco Bus zaměstnává přes 5000 lidí a provozuje dva závody, jeden v Annonay ve Francii a druhý ve Vysokém Mýtě.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s nabídne v lednu v dražbě malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby´s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů (2,32 miliardy korun). Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou totiž mimořádné vzácné, napsala agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," řekl Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů.

"Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, ho (obraz) řadí mezi výkvět," pokračoval Apostle. "Svým způsobem jsou to ty nejvíce osobní věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou," dodal.

Aukční síň přitom soudí, že navzdory pandemii covidu-19, která způsobila po celém světě značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat až za za 100 milionů dolarů (2,32 miliardy korun). Poslední dílo, které dosáhlo takových závratných výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorské síni Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů (přes 2,5 miliardy korun).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy