Končíme s lednicí kvůli EET, oznámila farma sázející na důvěru. Nesmysl, oponuje úřad

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
19. 9. 2019 9:19
Když před rokem začali Stehlíkovi uvažovat nad samoobslužnou lednicí, která lidem nabídne výrobky z jejich farmy, rozhodli se ji založit na jednoduchém principu a důvěře v zákazníka. Mléko, máslo či tvaroh si tak lze z lednice vzít a částku následně zaplatit do kasičky. Takový systém bez elektronických účtenek se ovšem nezdál úředníkům finančního úřadu. Pro Aktuálně.cz ovšem nutnost EET vyvrátili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Farma Stehlík

"Po konzultaci s finančním úřadem jsem nucena Vám oznámit, že lednice bude fungovat pouze do konce března roku 2020, neboť nesplňuje podmínky stanovené zákonem pro automaty, na které se EET nevztahuje," uvádí na svém oficiálním facebookovém profilu středočeská Farma Stehlík.

"Čekala bych ale jako začínající podnikatelka trochu více podpory a svobody v podnikání. V této zemi se to bohužel neděje a to, co je v jiných zemích obdivováno (viz samoobslužné lednice např. ve Švýcarsku v horách), zůstane u nás opět pouhým snem," dodává v příspěvku farmářka Markéta Stehlíková.

Její příspěvek na sociálních sítích okamžitě vyvolal velkou vlnu ohlasu - jen do středečního dopoledne nasbíral přes tisíc "lajků" i sdílení.

Řada uživatelů si v komentářích pod příspěvkem fungování samoobslužné lednice chválí. Systém je podle nich rozšířený v mnoha evropských zemích, kromě Švýcarska třeba i v Rakousku nebo Dánsku.

"Na Novém Zélandu, který se nám stal druhým domovem, je hustá síť tzv. honesty boxes, které fungují na stejném principu, tzv. lifestyle farma, jako jsme my - prodáváme své přebytky," píše například jeden z uživatelů. "Dále pro farmáře, jako jste vy, je tu systém nedělních trhů," dodává s tím, že za "minimální poplatek za místo si zde farmář může prodávat, co chce".

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

Foto: Facebook Farma Stehlík

Mnoho lidí se zároveň snažilo farmářce radit, jak samoobslužnou lednici provozovat tak, aby byla v souladu s pravidly finanční správy.

"Řešení je spousta, to ale neznamená, že souhlasím s tím, co se děje. Každopádně každé jiné řešení nese další zbytečné náklady navíc. A jak už jsem několikrát psala, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě," argumentuje Stehlíková s tím, že i zcela jiná řešení - jako například vyměnit lednici za rozvoz - by farmě zvedlo náklady do té míry, že by musela zdražit své výrobky.

Je to automat, tvrdí ministerstvo

Zatímco finanční úřad rodině Stehlíkových příliš neporadil, podle ministerstva financí by neměl být provoz samoobslužné lednice problém. "Na základě veřejně dostupných informací lze usuzovat, že se jedná o prodej prostřednictvím automatu, který do EET nespadá," potvrdil Aktuálně.cz tiskový mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Podobně podle něj již bez povinnosti evidovat tržby fungují například takzvané lesní bary, kde je možné konzumovat zde uložené zboží - třeba limonádu umístěnou v potoce či špekáčky. Veškeré ingredience a náčiní jsou v těchto barech k dispozici za poplatek, který je placen právě do uzamčené kasičky.

Otázkou tak je, jak se konkrétní úředníci na jednotlivých finančních úřadech rozhodnou definovat automat. "Za prodejní automat se považuje prakticky vše, co realizuje transakce bez lidské obsluhy. Není-li tedy k dispozici lidská obsluha, je možno hovořit o prodeji zboží nebo služeb prostřednictvím automatu (např. i prodej realizovaný jen za pomoci kasičky, která je umístěna bez dohledu prodejce)," doplňuje ovšem pro Aktuálně.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Oba úřady zároveň připomínají, že maloobchodní prodej podléhá evidenci tržeb již od března roku 2017 a ve vztahu k prodejním automatům se v souvislosti s 3. a 4. vlnou, které poslanci letos v září schválili, nic nemění.

Na jaké profese také dopadne EET

 • Pěstování tropického a subtropického ovoce
 • Pěstování tabáku
 • Chov velbloudů a velbloudovitých
 • Mořský rybolov
 • Těžba ropy
 • Zpracování a konzervování ryb, korýšů a měkkýšů
 • Výroba zbraní a střeliva
 • Stavba rekreačních a sportovních člunů
 • Výroba košťat a kartáčnických výrobků
 • Opravy a údržba letadel a kosmických strojů
 • Výroba ledu
 • Osobní doprava lanovkou nebo vlekem
 • Námořní a pobřežní nákladní doprava
 • Kosmická doprava
 • Pronájem videokazet a disků
 • Pátrací činnosti
 • Scénická umění
 • Činnosti náboženských organizací
 • Činnosti pro osobní a fyzickou pohodu
 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy