Veterináři v srpnu zjistili 1885 kilo masa se salmonelou z Polska. Půl tuny se snědlo

ČTK ČTK
2. 9. 2019 15:33
V srpnu zjistili veterináři bakterie salmonely ve čtyřech případech u masa dovezeného ze zahraničí - vždy z Polska. Dohromady šlo o 1885 kg masa, z toho 585 kg se nejspíš snědlo, protože veterináři obdrželi výsledky testů až po datu spotřeby masa, zbytek byl stažen a neškodně odstraněn. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Foto: ČTK

Množství dovezeného masa se salmonelou se tak znovu meziměsíčně snížilo, v červenci šlo o tři zásilky o hmotnosti 4,3 tuny, zhruba o měsíc dříve o 21 tun. Pro šest provozovatelů platí mimořádná veterinární opatření, podle kterých musí maso před uvolněním na trh na salmonely zkontrolovat.

"Ve dvou případech bylo maso v době obdržení výsledků již po spotřebě (585 kg). U větší části kontaminovaného masa, tedy ve dvou případech, se podařilo celou zásilku zajistit a neškodně odstranit (konkrétně 100 kg kuřecích prsou a 1200 kg kuřecích čtvrtí, které byly v době výsledky zpracovány do kebabu). Ve všech čtyřech případech byla vůči příjemcům zásilek uplatněna mimořádná veterinární opatření," sdělil Vorlíček.

Šlo o firmy Makovec z Kostelce na Hané, Tosun z Turnova, Twist CZ z Frenštátu pod Radhoštěm a o Richarda Černého z Nového Jičína.

"Od 18. dubna byla doposud opatření uplatněna vůči 31 subjektům. Z toho 25 mimořádných opatření bylo k dnešnímu dni zrušeno, neboť dotyčný doložil příslušné krajské veterinární správě, že přijal veškerá opatření, aby na trh neuváděl kontaminované potraviny," uvedl mluvčí. Opatření vůči šesti subjektům, podle kterých musí polské maso před uvolněním na trh otestovat na salmonely, zůstávají platná.

Veterináři informují o těchto zásilkách zhruba po měsíci od poloviny dubna, do té doby zveřejňovali jednotlivé případy. Tehdy se domluvili s ministerstvem zemědělství a začali uplatňovat individuální veterinární opatření.

V Česku letos platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění. Při dostatečné tepelné úpravě masa je však riziko nákazy minimální.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy