Veterináři budou od úterý kontrolovat hovězí maso z Polska už na hranicích

Michaela Endrštová Ondřej Neufus Michaela Endrštová, Ondřej Neufus
Aktualizováno 4. 2. 2019 15:42
Kauza polské hovězí pokračuje. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že Česko na hranicích zahájí kontroly masa dováženého od našich severních sousedů. Dohodl se na tom s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Nedůvěru vůči polskému hovězímu rozpoutala reportáž z jatek, kde se vedle běžné produkce tajně porážela i nemocná zvířata.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"S panem ministrem jsme se dnes ráno dohodli, že ve spolupráci s policií připravíme zvýšené kontroly na hranicích polských kamionů tak, aby policisté ve spolupráci s veterináři mohli provádět kontroly přímo na hraničních přechodech," řekl v pondělí pro on-line deník Aktuálně.cz ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který před nástupem do funkce vedl Potravinářskou i Agrární komoru ČR, dodal, že lidé by si měli dávat větší pozor na to, odkud pochází maso, které konzumují.

"Kontroly, které začnou zítra, budou probíhat na hlavních tazích v severních příhraničních regionech sousedících s Polskem, to znamená v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraj," řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Podle Hamáčka se tak nebude opakovat situace, kdy polská strana nejdříve prohlásila, že maso z nemocných krav na export nešlo, aby později přiznala, že se hovězí z chovu, ze kterého pochází záběry nemocného dobytka, objevilo v několika zemích Evropské unie včetně Česka. O případu jsme psali zde.

Podle Tomana si budou muset spotřebitelé v Česku dávat větší pozor na to, jaké maso kupují, a měli by dbát na to, kde se zvíře narodilo a kde bylo usmrceno, což jsou údaje, které by měly být uvedeny na obalu masa. Zároveň vyzval zpracovatele masa, aby se vyhnuli dovozcům z Polska a preferovali české hovězí.

V praxi prý policie ve spolupráci s veterináři nebude kontrolovat pouze polské kamiony, ale může prověřit veškeré nákladní vozy, které přes hranice převáží potraviny. Společné kontrolní akce se kromě policie a SVS bude účastnit také celníci. Tyto složky mají možnost zastavovat vozidla, které následně Státní veterinární správa kontroluje, co se týče přepravy živočišných potravin.  

Ministr zemědělství se hodlá sejít se svým polským protějškem. Je podle něj především na tamních inspekčních orgánech, aby dosáhly minimálně stejné kontroly potravin, jaká panuje v České republice.

Podle ministerstva do Česka doputovalo zhruba 300 kilogramů nebezpečného hovězího. Zásilky mířily do Prahy, Varnsdorfu, Nového Bydžova a Kostelce nad Labem.

Konzumace hovězího z nemocných krav může lidem způsobit vážné zdravotní problémy. Jde o otravy z jídla se závažným průběhem, zánět mozkových blan, zánět kostí a kloubů nebo o těžkou formu sepse.

Veterinární inspektoři budou při zachycení problematického polského masa odebírat vzorky, které budou vyšetřovány na zbytky antibiotik v mase, ale i salmonelu.

Polsko patří mezi největší vývozce masa v celé Evropské unii. Podle odhadů šlo v roce 2017 na export 415 tisíc tun hovězího. Velkým odběratelem je například Velká Británie, maso ovšem putuje i do Česka a na Slovensko.

Odpůrci polských potravin teď novou aférou dostali silný argument, i když velkému dovozu by měl čistě statisticky odpovídat i větší výskyt problémů. | Video: Martin Ehl
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy