Naděje pro 1000 zaměstnanců i banky. Světlíkovu firmu čeká reorganizace, má miliardové dluhy

Petr Lukáč Ekonomika Petr Lukáč, Ekonomika
30. 11. 2016 14:11
Ve středu zasedala v Ostravě první schůze věřitelů firmy Vítkovice Power Engineering, která je od srpna v úpadku. I reorganizace ale bude složitá. Firma ani jeden letošní měsíc neskončila v plusu, potřebuje financování a nemá dostatek zakázek.
Jan Světlík
Jan Světlík | Foto: Jan Rasch

Ostrava – Věřitelé Vítkovice Power Engineering schválili reorganizační plán společnosti. Firma z impéria Jana Světlíka se nachází od srpna v úpadku. Reorganizace má zabránit uzavření firmy a propouštění zhruba tisíce zaměstnanců, kteří ve firmě pracují. Pro reorganizaci se vyjádřil i insolvenční správce David Vandrovec a zástupci odborů.

Ještě před rozhodnutím právník společnosti Petr Kuhn řekl, že v případě schválení reorganizace chce vedení Vítkovice Power Engineering hledat strategického investora, jehož vstup by podnik zachránil. Tento investor by se měl zaměřit na hlavní činnosti firmy – mostárnu, kotlárnu a inženýrskou činnost. Reorganizace může věřitelům přinést uspokojení dluhů mezi 10 a 20 procenty, tvrdí Kuhn. V případě konkurzu by to ale bylo zhruba jen jedno procento.

Další činnosti či podíly ve firmách chce firma utlumit či prodat. Patří sem například firma Hard Jeseník. Reorganizační plán nebude pravděpodobně hotov v zákonné lhůtě 120 dnů. Firma dopředu avizovala, že bude potřebovat její prodloužení na dvojnásobek. "Splnění reorganizačního plánu by mělo být nejpozději do září 2018," řekl právník firmy.

Vedení firmy už zároveň oznámilo, že v příštích dvou letech odejde až 350 zaměstnanců. "My jsme už dříve deklarovali, že firma má nesprávný poměr takzvaných technicko-hospodářských pracovníků a přímých dělníků. Chceme se maximálně pokusit zachovat přímé dělníky, a dokonce musím říct, že jich máme na některých provozech málo," řekl Libor Witassek, šéf mateřských Vítkovic.

Dluhy za 3,7 miliardy

Insolvenční správce David Vandrovec se již v minulých týdnech vyjádřil, že je pro něj preferovaným scénářem právě reorganizace firmy. Její prodej ani rozprodej majetku by pohledávky Vítkovic příliš neuspokojil. I reorganizace ale bude složitá. Firma ani jeden letošní měsíc neskončila v plusu, potřebuje financování a nemá dostatek zakázek.

Věřitelé do insolvenčního řízení přihlásili astronomických 74,3 miliardy korun. Drtivá většina těchto pohledávek je ale podmíněných, a i z těch zbylých nakonec insolvenční správce David Vandrovec většinu popřel. Nakonec uznal pohledávky jen za 3,7 miliardy korun. Mezi největší věřitele patří banky – Česká spořitelna, Komerční banka a HSBC, z firem pak například skupina ZVVZ.

Firmu do problémů dotlačila krize evropské energetiky, která vedla k útlumu staveb nových zdrojů, ale i problémový projekt výstavby elektrárny Adularya v Turecku. Vítkovice Power Engineering jen za loňský rok vykázaly ztrátu téměř 454 milionů korun. Ideálně na tom není ani zbytek Světlíkovy skupiny Vítkovice. Ta loni vykázala ztrátu 82 milionů korun a kromě Vítkovice Power Engineering jsou v úpadku i Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi.

Světlík se tak rozhodl některé své dceřiné firmy prodat – má se jednat o Vítkovice Recycling a Hutní montáže. Skupina také odprodá nemovitosti za stovky milionů korun.

Špatné vnitřní fungování

Insolvenční správce Vandrovec si také opakovaně stěžoval na organizaci společnosti a komunikaci managementu. "Dlužník nemá s ohledem na velikost a složitost svých zakázek dostatečně nastavené projektové řízení, procesy a v principu ani informační systémy," píše správce v jednom z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Je tak podle něj prý těžké odhadnout, jestli rozpracované projekty skončí ve ztrátě, nebo v zisku. Výsledkem toho může být, že 20 největších projektů může firmě buďto prodělat 833 milionů korun, nebo naopak 557 milionů vydělat.

Nefunkční vnitřní systémy se podle Vandrovce projevují i při spolupráci správce, jeho ekonomických poradců ze společnosti Tarpan Partners a vedení Vítkovice Power Engineering. Žádost o zaslání seznamu běžících smluv, kterých je zhruba 70 tisíc, si namísto pár kliknutí v registru smluv údajně vyžádala 1,5 měsíce práce 29 zaměstnanců firmy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy