Veřejné zakázky: Podezřele levnou nabídku odhalí kalkulačka

ČTK ČTK
16. 6. 2015 11:47
Profesní komory architektů a inženýrů chtějí přispět k tomu, aby o vítězi veřejných zakázek nerozhodovala jen cena, ale i kvalita.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Zavedení kalkulačky, která by dokázala rozpoznat mimořádně nízkou nabídkovou cenu, za niž není možné získat kvalitní stavební projekt, navrhují profesní komory architektů a inženýrů. Také navrhují, aby účastníci řízení, kteří se přihlásí s mimořádně nízkou nabídkovou cenou, byli z řízení vyloučeni, pokud nedokážou předloženou cenu vysvětlit.

Česká komora architektů (ČKA) a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se těmito návrhy chce zapojit do příprav nového zákona o zadávání veřejných zakázek, který by měl začít platit začátkem příštího roku a jenž opouští hledisko nejnižší ceny a zohledňuje kvalitativní kritéria.

Odborníci upozorňují na to, že trvání na nejnižší ceně jako kritériu výběru vedlo často k tomu, že se oznámená či vysoutěžená cena veřejné stavby někdy i mnohokrát prodražila, neboť byla nereálná. Cena je někdy tak nízká, že ji odborníci označují za rizikovou - nelze při jejím zachování dodržet nejen estetickou kvalitu díla, ale ani bezpečnost stavby. Připomínají třeba zřícení vilémovského silničního mostu během jeho rekonstrukce, při němž zemřeli čtyři lidé.

Na nový zákon čekají i starostové. "Měl by se zvýšit tlak na kvalitu a lépe zohledňovat sociální a environmentální hlediska," říká bývalý předseda Svazu města a obcí Dan Jiránek. Doufá, že přestane kriminalizace starostů, z nichž někteří se kvůli uplatňování jiných kritérií než nejnižší ceny dostali do střetu se zákonem. Je rád, že bude možné jako kritérium použít zapojení místních lidí či firem v případě regionů s nezaměstnaností nebo lokálních zdrojů pro stavbu. Nejprve nás EU kritizovala, že neumíme zadávat veřejné zakázky a soutěžíme vysoké ceny, teď nás kritizuje za nízké ceny, připomněl tuzemské změny v této oblasti.

Loni nabídly obě komory veřejné správě zpracování manuálu pro veřejné zakázky, který bude obsahovat definici rozsahu a obtížnosti stavebních a projektových prací a časovou a finanční náročnost projektových prací. Rády by dokument zařadily do systému prováděcích předpisů k zákonu o zadávání veřejných zakázek.

Obě komory společně připravily Program pro stanovení předpokládané hodnoty projektových činností. Aplikace je jako kalkulačka dostupná na stránkách www.cka.cz a www.ckait.cz. Stanoví potřebnou hodinovou dotaci nezbytnou pro projektové činnosti architektů a inženýrů podle typu, obtížnosti a předběžné ceny stavby. Je vhodná pro veřejné zakázky i pro privátní investice. "Může fungovat i zpětně - z předložené nabídky může starosta zjistit, že hodinová sazba pro projektanta činí 50 korun, a zjistí, že taková cena, tedy i cena zakázky, není reálná," říká předseda ČKA Ivan Plicka.

 

Právě se děje

Další zprávy