Velký pražský developer míří do úpadku, dluží 785 milionů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 15. 1. 2015 18:48
Developerská firma CP Praha na sebe podala insolvenční návrh. Nezvládá splácet úvěr od UniCredit Bank, kterým financovala projekt Central Park na Žižkově.
Central Park na pražském Žižkově
Central Park na pražském Žižkově | Foto: Jan Langer

Praha – Developerské firmě CP Praha, která je autorem jednoho z největších projektů rezidenčního bydlení v hlavním městě s názvem Central Park, hrozí úpadek.

Firma na sebe ve čtvrtek k Městskému soudu v Praze podala návrh na insolvenci a žádá v něm o schválení reorganizace. Soud insolvenční řízení zahájil a vyzval případné další věřitele, aby se do něj přihlásili, zjistil online deník Aktuálně.cz v insolvenčním rejstříku.

Firma podala návrh na insolvenci kvůli úvěru od UniCredit Bank, kterým projekt na pražském Žižkově financovala. Bance, od níž si v roce 2006 půjčila celkem zhruba 3,2 miliardy korun, dluží přes 785 milionů.

Firma žádala banku o posunutí splatnosti, ta ji však nevyšla vstříc. „Vzhledem k odpovědi UniCredit Bank z 22. prosince 2014, že k prodloužení splatnosti úvěru nedojde, ocitnul se dlužník bez dalšího ve stavu hrozícího úpadku, neboť k 31. prosinci 2014 nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků,“ stojí v insolvenčním návrhu.

UCB souhlasí s reorganizací

Reorganizace je zvláštní způsob řešení úpadku stanovený insolvenčním zákonem. "Cílem reorganizace není likvidace dlužníka, ale zachování provozu jeho podniku, který je pro věřitele výhodnější než zpeněžení jeho majetku. Věřitelé však musí dlužníkovi část dluhu prominout nebo odložit splatnost svých pohledávek," vysvětluje advokát Bystrík Bugan, který se zabývá insolvenčními řízeními

CP Praha spolu s insolvenčním návrhem předložil reorganizační plán, který UniCredit Bank jako jeho největší věřitel schválil. "Dlužník v reorganizačním plánu navrhuje omezení svých dispozičních oprávnění nakládat s majetkem," dodává Bugan.

Do situace blízko úpadku se firma podle svých slov dostala kvůli padajícím cenám nemovitostí od roku 2009 a také kvůli špatným rozhodnutím dřívějšího vedení.

Rezidenční komplex Central Park tvoří celkem deset věžových a dále několik terasových domů mezi ulicemi Pitterova, Malešická a Ke Kapslovně v městské části Praha 3 - Žižkov. Obsahuje 547 bytových jednotek a množství nebytových prostor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy