Velký pražský developer míří do úpadku, dluží 785 milionů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 15. 1. 2015 18:48
Developerská firma CP Praha na sebe podala insolvenční návrh. Nezvládá splácet úvěr od UniCredit Bank, kterým financovala projekt Central Park na Žižkově.
Central Park na pražském Žižkově
Central Park na pražském Žižkově | Foto: Jan Langer

Praha – Developerské firmě CP Praha, která je autorem jednoho z největších projektů rezidenčního bydlení v hlavním městě s názvem Central Park, hrozí úpadek.

Firma na sebe ve čtvrtek k Městskému soudu v Praze podala návrh na insolvenci a žádá v něm o schválení reorganizace. Soud insolvenční řízení zahájil a vyzval případné další věřitele, aby se do něj přihlásili, zjistil online deník Aktuálně.cz v insolvenčním rejstříku.

Firma podala návrh na insolvenci kvůli úvěru od UniCredit Bank, kterým projekt na pražském Žižkově financovala. Bance, od níž si v roce 2006 půjčila celkem zhruba 3,2 miliardy korun, dluží přes 785 milionů.

Firma žádala banku o posunutí splatnosti, ta ji však nevyšla vstříc. „Vzhledem k odpovědi UniCredit Bank z 22. prosince 2014, že k prodloužení splatnosti úvěru nedojde, ocitnul se dlužník bez dalšího ve stavu hrozícího úpadku, neboť k 31. prosinci 2014 nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků,“ stojí v insolvenčním návrhu.

UCB souhlasí s reorganizací

Reorganizace je zvláštní způsob řešení úpadku stanovený insolvenčním zákonem. "Cílem reorganizace není likvidace dlužníka, ale zachování provozu jeho podniku, který je pro věřitele výhodnější než zpeněžení jeho majetku. Věřitelé však musí dlužníkovi část dluhu prominout nebo odložit splatnost svých pohledávek," vysvětluje advokát Bystrík Bugan, který se zabývá insolvenčními řízeními

CP Praha spolu s insolvenčním návrhem předložil reorganizační plán, který UniCredit Bank jako jeho největší věřitel schválil. "Dlužník v reorganizačním plánu navrhuje omezení svých dispozičních oprávnění nakládat s majetkem," dodává Bugan.

Do situace blízko úpadku se firma podle svých slov dostala kvůli padajícím cenám nemovitostí od roku 2009 a také kvůli špatným rozhodnutím dřívějšího vedení.

Rezidenční komplex Central Park tvoří celkem deset věžových a dále několik terasových domů mezi ulicemi Pitterova, Malešická a Ke Kapslovně v městské části Praha 3 - Žižkov. Obsahuje 547 bytových jednotek a množství nebytových prostor.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy