reklama
 
 

Nabírat nové lidi chtějí hlavně velké firmy. Není ale kde brát, potvrzuje průzkum

12. 9. 2017
Tuzemské firmy narážejí na limity českého trhu práce. Chtějí stále nabírat, ale kvůli nízké nezaměstnanosti nemají skoro koho. Velké průmyslové podniky se tak otevírají cizincům. Menší firmy konkurenční boj o zaměstnance zvládají těžko, a tak přijímání pracovníků omezí, a ty nejmenší o část svých lidí přijdou.

Praha - Tuzemské firmy budou nadále rozšiřovat počty svých zaměstnanců a kvůli jejich nedostatku na trhu práce je budou hledat i v cizině. Nabírat však budou mnohem pomaleji než dosud. Ukazuje to průzkum společnosti ManpowerGroup pro čtvrté čtvrtletí roku 2017. 

Ze 750 zaměstnavatelů zahrnutých do průzkumu očekávají nárůst počtu nových pracovníků čtyři procenta z nich, naopak tři procenta podniků hodlají propouštět. Čistý index trhu práce na čtvrtý kvartál tak pro Českou republiku dosahuje úrovně jednoho procenta. Nabírání nových lidí výrazně zpomaluje. V předchozím čtvrtletí dosahoval index dvou procent a před rokem sedmi.

Zpomalující náborové plány zaměstnavatelů souvisejí mimo jiné s příchodem slabé sezony na trhu práce. Po nejsilnějším období roku, které trvá od září do listopadu, přichází nejslabší sezona, kdy na přelomu roku firmy tolik nenabírají a zároveň lidé nechtějí ve vánočním období práci měnit.

Přijímat budou hlavně velké firmy nad 250 zaměstnanců (nejvíce automobilový, logistický a maloobchodní sektor), kde čistý index práce dosahuje 27 procent. Střední podniky předpovídají čistý náborový index ve výši dvanácti procent a malé podniky pět procent. Mikropodniky, kterých je v Česku nejvíce a nejsilněji tak ovlivňují celkovou dynamiku pracovního trhu, však naopak hlásí pokles jedno procento.

I tak však bude pokračovat jedno z nejpříznivějších období pro uchazeče o nové místo. Tak nízký počet nezaměstnaných byl naposledy před takřka dvaceti lety. Firmy jsou nuceny o nové lidi bojovat - přidávat jim mzdy (v některých případech i o 30 %) a vylepšovat podmínky k jejich práci, což je finančně náročné hlavně pro nejmenší firmy.

"V některých lokalitách ale firmy nemohou ani tak zajistit potřebný personál a začínají dělat nábory v zahraničí jak na kvalifikované, tak i nekvalifikované pracovní pozice," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Nabírání nových lidí se bude v každém odvětví projevovat různě. Z deseti porovnávaných odvětví plánují rozšiřovat personál čtyři z nich (nejvíce ubytování a stravování s indexem 7 % a obchod s indexem 5 %). Největší pokles naopak čeká zpracovatelský průmysl a těžba nerostných surovin.

V regionálním porovnání bude nejvíce nabírat Praha, kde čistý index dosahuje pěti procent. Celkově však v Čechách chuť firem nabírat oslabí o dvě procenta a na Moravě bude stagnovat.

V drtivé většině zahraničních zemí, kde průzkum také proběhl, budou firmy lidi nabírat. Dvaačtyřicet zemí z 43 očekává nárůst počtu pracovních sil. Nejoptimističtější jsou přitom Japonci a Tchajwanci, kde index práce pro poslední čtvrtletí v roce přesahuje dvacet procent. Dalších 14 zemí očekává nárůst nad deset procent.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 23 ze 43 zemí a oblastí očekávají posílení náborových plánů, v 13 snižování a v sedmi beze změny. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 25 ze 43 zemí a oblastí, oslabilo v 15 a zůstalo beze změny ve třech. 

Česko se tak spolu s Brazílií ocitá pouze s jednoprocentním růstem na chvostu světového optimismu. Ještě střízlivější je Švýcarsko, kde firmy v součtu nehodlají nabírat ani propouštět.

autor: Iva Špačková | 12. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama