Kdy sundat roušku a jak testovat ve firmách. Průvodce právním bludištěm nařízení

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
17. 3. 2021 6:16
Testování na covid-19 ve firmách jede na plné obrátky. K velkým firmám a státním úřadům nad 50 zaměstnanců se nově musí přidat i malé firmy s deseti a více zaměstnanci. Co lidé musí v práci podstoupit a co naopak mohou odmítnout v souvislosti s testováním, vysvětlují advokáti Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland a Klára Valentová z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.
Foto: Škoda Auto

Je možné samotestování doma?

  • Odpovídá Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland, vedoucí týmu zabývajícího se pracovním právem.

Zaměstnavatel nám rozdal sady na samotestování. Doma si máme provést test podle návodu a v čestném prohlášení potvrdíme, že v případě pozitivního testu budeme kontaktovat lékaře. Je to správný postup?

Je na zaměstnavateli, jakou formou zajistí povinné testování svých zaměstnanců, tedy zda nabídne samotestovací sady, nebo využije externí poskytovatele lékařských služeb. Pokud se vydá cestou samotestování, text opatření ministerstva zdravotnictví naznačuje, že by mělo testování proběhnout na pracovišti. Naopak s provedením testu mimo pracoviště opatření počítá pro případy, kdy zaměstnanec po dobu posledních sedmi dnů pracoval mimo pracoviště. 

Správnější je tedy hromadné testování na pracovišti. Na druhou stranu v podmínkách některých firem není testování na pracovišti dost dobře možné a nařízení ministerstva je v tomto ohledu, mírně řečeno, nejasné. Zároveň se zdá, že je hromadné testování mimo pracoviště kontrolními orgány zatím tolerováno. Nelze ale vyloučit, že se přístup změní. 

Zároveň můžeme diskutovat nad tím, zda je z hlediska prevence šíření covidu-19 lepší shromáždit ve firmě celou směnu na jednom místě a všechny hromadně testovat, nebo zda je lepší, aby si každý udělal test sám doma, a pokud bude pozitivní, do práce nechodil a neohrozil kolegy a spolucestující. Ale to už je odborná otázka a v odůvodnění mimořádného opatření ji nenajdeme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy