Vedry trpí i solární elektrárny, žár jim snižuje výkon. Podívejte se, co je ochlazuje

Petr Zenkner
2. 8. 2018 7:04
Velká horka sužují celé Česko. Vyrovnat se s nimi musí lidé, zvířata, příroda, ale i solární elektrárny. Velké teploty totiž snižují jejich výkon. Slunce dokáže rozpálit panely tak, že jejich výkon klesne až o sedminu. Jaká teplota je pro panely ideální a co je pomáhá ochlazovat? Podívejte se, jak solární elektrárna funguje.
Foto: Decci

Energie pro 10 tisíc rodin

Ve Vepřeku nedaleko Mělníka funguje druhá největší solární elektrárna v Česku, která na ploše 82,5 hektaru spravuje panely o instalovaném výkonu 35,1 megawattu (v roce 2011 byla devátou největší sluneční elektrárnou na světě). 

Na pozemku pro průmyslovou zónu ji postavila soukromá firma Decci, která ji plně provozuje od května 2010. Vůbec největší solární park o velikosti 38,1 MW provozuje v Ralsku polostátní firma ČEZ.

Loni elektrárna ve Vepřeku vyrobila 37,6 GWh energie, což by na celý rok stačilo pro zásobování asi 10 tisíc domácností. "Projekt jsme připravovali přes dva roky a v jednu chvíli elektrárnu stavělo přes 500 lidí," říká Jan Patřičný ze společnosti Decci, která kromě Vepřeku provozuje ještě další fotovoltaiku o výkonu šesti megawatt ve Smiřicích a stará se také o elektrárny jiných majitelů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy