Šéfové kynou, dělníci hynou. Zaměstnanci Mitasu stávkují, zvýšení mzdy jim nestačí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2017 15:02
Odbory již delší dobu požadují zvýšení mezd, dosud se však s vedením společnosti nedohodly. V nedaleké továrně Continental Barum jsou prý mzdy až o 10 000 korun vyšší.
Mitas vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky.
Mitas vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky. | Foto: ČTK

Zlín - Ve zlínském závodu společnosti Mitas, která vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky, byla dnes po poledni dvouhodinová výstražná stávka. Zapojilo se do ní asi 500 lidí, řekl předseda odborové organizace Vladislav Jandásek.

V závodě pracuje zhruba 700 lidí. Odbory již delší dobu požadují zvýšení mezd, dosud se však s vedením společnosti nedohodly.

Na dnešek připravily odbory také stávkový mítink, na místo v blízkosti závodu dorazilo několik set lidí s transparenty, řada jich pískala na píšťalky. Nesli transparenty s nápisy "Za poctivou práci odpovídající mzdu", "Šéfové kynou, dělníci hynou", "KonecLevnePrace", "Platím účty, živím rodinu, za 14 000 dřu bídu a vidím mizinu". Přijeli i zástupci dalších odborových svazů, kteří akci podporují, včetně předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.

Stávková pohotovost v závodu platí od 10. března. Do dnešní stávky se zapojily všechny provozy s výjimkou hasičů či elektrikářů. Dnešní akce by podle Jandáska měla vyjednávání výrazně posunout, další jednání je naplánováno na 20. dubna. "Teoreticky by tam k dohodě dojít mohlo, byť to nebude oficiálně kolektivní vyjednávání," uvedl Jandásek. Podle něj však není vyloučeno, že se do té doby stávka bude opakovat. Jandásek nechtěl vyčíslit ztrátu, kterou majiteli dnešní stávka způsobila. "Někoho z vedení to ale asi bolet bude," uvedl.

Lidé ve zlínském závodě podle něj vydělávají průměrně 14 000 či 15 000 korun čistého měsíčně. "Na třísměnný chemický provoz je to nepřijatelné. Náš požadavek je, že by mzda měla být 19 000 nebo 20 000 korun čistého," řekl Jandásek. V otrokovickém závodě Mitas jsou podle něj mzdy o asi 5000 korun vyšší, v otrokovickém výrobci pneumatik Continental Barum prý až o 10 000 korun vyšší.

Také Středula dnes po mítinku řekl, že postavení zaměstnanců zlínského závodu je v rámci oboru zoufalé. "Je to taky vzkaz pro majitele, aby se v České republice choval důstojně. Tyto mzdy by v jakékoliv jiné zemi severského modelu byly naprosto nedůstojné," uvedl.

Ke stávkové pohotovosti se schylovalo už loni, Mitas však coby součást českého gumárenského holdingu ČGS Holding koupila švédská skupina Trelleborg. Odbory pak chtěly počkat, jak se k věci postaví nový majitel. Kvůli nízkým mzdám byla vyhlášena stávková pohotovost také v pražském závodě.

Proti nízkým mzdám se na mítinku hlasitě ohradila řada lidí. "Je to náročný provoz, jsou tady benziny, chemikálie, všechno to dýcháme," uvedl jeden stávkující. Například sedmapadesátiletý Jaroslav Dovrtěl pracuje v Mitasu 17 let. "Dcera chodí na střední školu, 4000 korun dám na ni - co se 14 000 čistého. Říká se, šetřte na důchody, ale z čeho. Moje matka ještě žije, taky se o ni starám, bere ten důchod to samé co já výplatu. Nejsem sám, nikdo není spokojený s platem," uvedl Dovrtěl.

Vedení společnosti dnes oznámilo, že zaměstnancům zlínského a pražského závodu jednostranně zvýšilo mzdy. Podle Jandáska jde ve zlínském závodě průměrně o zvýšení o sedm procent u dělníků, což znamená asi 1700 korun, a 2,8 procenta, tedy asi 700 korun, u technicko-hospodářských pracovníků. "To ale není dostatečné. Je to účelové, že ta informace vyšla dnes. Došlo k navýšení o částku, kterou dlouhodobě odmítáme v rámci kolektivního vyjednávání. Je to jen divadýlko pro média," uvedl Jandásek.

Mitas v pražském a zlínském závodě zvýšil mzdy zpětně od ledna. "To je první z připravovaných kroků, díky kterým si naši zaměstnanci celkově polepší," uvedl Ralph Kellenberger, který je pověřený vedením kolektivního vyjednávání za společnost. "Vedení Mitas věří, že se obě strany vrátí k jednacímu stolu, kde se dohodneme na reálném řešení a nová kolektivní smlouva bude podepsána. To se již podařilo v závodu v Otrokovicích a míchárně směsí ve Zlíně," uvedl Kellenberger.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy