Život na lince: Práce na minuty, bolavé klouby, touha po benefitech. Chyby neexistují

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 18:12
Na jedné straně slušný plat a pěkné benefity, na druhé monotónní práce. Pořád dokola jen pár úkonů. Jeden šroub, druhý šroub, třetí šroub, zavřít kufr. A další vůz se blíží. V továrně na auta pestrou práci neočekáváte, ale stejně vás svět montážní haly překvapí. "Zvyknete si. Někdo za čtrnáct dní, někdo do měsíce," říká žena, která už strávila na lince v továrně Kia Motors v Žilině dlouhá léta.
V továrně Kia v Žilině
V továrně Kia v Žilině | Foto: Kateřina Hovorková

Malebné, ale přísné

Továrnu korejské společnosti Kia Motors najdete kousek za slovenskou Žilinou. Komplex moderních budov, velkého parkoviště, cvičné dráhy, to vše na pozadí kopců Malé Fatry působí až malebně. Když projdete bránou, říkáte si, jak pěkné to tu mají - trávník dokonale zastřižený, růže v květu, silná hesla na štítu a ticho. 

Ale nikde nikdo. Kde je těch 3 800 zaměstnanců? Záhy je jasné, že na vysedávání nebo bloumání po areálu není čas. Tři směny po osmi hodinách, každá má jen dvě krátké přestávky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy