V pražských autobusech se objeví sčítače cestujících

ČTK ČTK
26. 7. 2016 9:50
Pražský dopravní podnik zavede speciální senzory na sčítání cestujících. Budou umístěny až ve čtvrtině autobusů, pravidelně by se ale měly střídat na všech linkách. Průběžně mají podávat přehled o vytíženosti spojů a zastávek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V autobusech pražské MHD se u každých dveří vybraných autobusů objeví sčítače cestujících. Speciální senzory mají být až ve čtvrtině autobusů. Řekl to Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Ropid otestoval výrobky jednoho dodavatele, nyní začne testovat čidla od dalších dvou firem. Na kolik sčítače vyjdou a kdy budou do autobusů osazeny, zatím není jasné.

Sčítače mají zaznamenat počty nastupujících i vystupujících cestujících a mají dokázat poznat například kočárek. Systém bude Ropidu průběžně podávat přehled o vytíženosti spojů a zastávek. Firma tak už nebude muset do autobusů posílat brigádníky s tužkami a bloky.

Ropid začal první sčítače testovat loni v srpnu. "Zatím nejsme příliš spokojeni se spolehlivostí a přesností měření, proto zkoušíme více výrobců. Každopádně to ale chceme dát jako jednu z podmínek do nových smluv s autobusovými dopravci od roku 2019 nebo od nových výběrových řízení," uvedl Drápal.

Organizátor pražské veřejné dopravy nyní vyzkouší výrobky dalších dvou firem. Pokud se některý z výrobků osvědčí, mohl by být namontován do vozů. "Požadovat to budeme pouze do části vozového parku, asi u 25 procent, kvůli snížení nákladů, ale s podmínkou, že tyto měřicí autobusy se budou pravidelně střídat na všech linkách, abychom měli průběžné výsledky z celé sítě," objasnil Drápal.

Autobusy MHD jezdí v Praze v denním provozu od 5:00 do 0:30 označené čísly od 100 do 299. Ve zbylém čase jezdí několik nočních linek. V rámci pražské MHD fungují rovněž příměstské autobusy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy