Nejrozsáhlejší sbírka mincí s císařem Františkem se draží v Praze, má hodnotu 100 milionů korun

ČTK ČTK
11. 4. 2018 11:20
Sbírka obsahuje 635 mincí a medailí ve zlatě a stříbře, draženy budou samostatně. Mince a medaile byly vyraženy v různých zemích monarchie v letech 1848 až 1916.
Mince s císařem Františkem Josefem.
Mince s císařem Františkem Josefem. | Foto: ČTK

Praha - Nejrozsáhlejší sbírka mincí na světě s vyobrazením císaře Františka Josefa I., jejíž hodnota se odhaduje na 100 milionů korun, se bude 20. dubna dražit v Praze.

Jde o mince a medaile ze vzácných kovů, které byly vyraženy v různých zemích monarchie během jeho vlády v Rakousku-Uhersku v letech 1848 až 1916. Sbírka obsahuje 635 mincí a medailí ve zlatě a stříbře, draženy budou samostatně.

Informoval o tom numizmatický aukční dům Macho & Chlapovič, který aukci pořádá.

"Neexistuje na světě žádná jiná takto rozsáhlá a ucelená sbírka vzácných mincí a medailí s císařem Františkem Josefem. Do dražby jdou kusy, které se v aukcích neobjevily několik desítek let," uvedl spolumajitel aukčního domu Elizej Macho.

O aukci je podle něj mezi investory mimořádný zájem, zúčastní se jí stovky sběratelů z Evropy, Asie a Ameriky. Aukce je symbolická v tom, že připadá na rok, kdy si Česko připomíná 100. výročí pádu monarchie a vzniku samostatného Československa.

Největším a nejvzácnějším klenotem sbírky je banskoštiavnický zlatník z roku 1878. Podle aukčního domu je to jediný známý kus, který se kdy objevil na sběratelském trhu, jeho vyvolávací cena je 7,5 milionu korun.

Dále bude v nabídce unikátní zlatá medaile k příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa v Brně v roce 1892 či střelecká medaile z roku 1869 k příležitosti VI. moravské střelecké soutěže v Moravské Ostravě.

K velmi vzácným patří též zlatá medaile z roku 1867, kdy byl císař František korunován na uherského krále v Budíně. Je to varianta s latinským opisem, kterých bylo vyraženo pouze 13 kusů a potenciální kupující zaujme nejen vzácností, ale též perfektní zachovalostí, uvedl aukční dům.

Umělecké kopie nejvzácnějších mincí a medailí z této sbírky jsou ode dneška vystaveny na státním zámku Konopiště. Veřejnost je bude moci vidět po celou turistickou sezonu.

Zájem Čechů o numizmatiku jako o alternativní investiční příležitost stále roste. Prodej vzácných historických mincí, medailí a bankovek v aukcích v ČR loni vzrostl o 110 milionů na 410 milionů korun, řekl již dříve Macho. Odhadl, že v českých domácnostech jsou numismatické sběratelské předměty za 40 miliard korun. Jejich hodnota byla před deseti lety poloviční.

Nejdražší českou mincí se stal 7. dubna 2017 zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937, který se v Praze vydražil za 660 000 eur, tedy v přepočtu za zhruba 17 milionů korun. I v případě sbírky "Franz Josef" se dají očekávat aukční rekordy, dodal Macho.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy