reklama
 
 

V Dukovanech začala neplánovaná odstávka třetího bloku. Musí se zkontrolovat potrubí

Aktualizováno 22. 4. 2018 20:10
V neděli večer začala v Dukovanech mimořádná odstávka bloku číslo tři, potrvá asi 20 dní. Ta navazuje na předchozí neplánovanou odstávku bloku číslo čtyři. Příčinou obou odstávek je kontrola potrubí na sekundární části parogenerátoru.

Dukovany - V jaderné elektrárně Dukovany v neděli skončila po devíti dnech neplánovaná odstávka čtvrtého bloku, začal opět vyrábět elektřinu.

V neděli večer pak začala i mimořádná odstávka bloku číslo tři, jež potrvá asi 20 dní. Příčinou obou odstávek je kontrola potrubí na sekundární části parogenerátoru. Řekl to mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

"Odstavování (třetího) bloku bylo zahájeno v sedm hodin večer," řekl Bezděk. Čtvrtý blok postupně najíždí na stoprocentní výkon, měl by ho dosáhnout 23. dubna. První turbína čtvrtého bloku začala vyrábět v 10:45.

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. Výroba elektřiny v Dukovanech je teď poloviční, protože od 9. března je plánovaně odstaven blok číslo dvě, tato odstávka by měla skončit v první polovině května. Mimořádné odstávky v Dukovanech se podle energetiků nedotknou zásobování trhu s elektřinou, firma ČEZ dodávky nahradí z jiných zdrojů.

U třetího i čtvrtého bloku dělají energetici preventivní kontroly. "Začali jsme používat novou diagnostickou ultrazvukovou metodu s vyšší citlivostí. Umí zobrazit větší detail, proto jsme se rozhodli provést tyto kontroly mimořádně i na blocích tři, čtyři a potom i na bloku číslo jedna, ale to až při plánované odstávce," řekl Bezděk. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spjatá s výměnou paliva má začít příští měsíc.

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Letos zatím dukovanská elektrárna vyrobila 4,58 milionu megawatthodin elektřiny.

autor: ČTK | 22. 4. 2018 12:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama