V Česku je nejméně uchazečů o práci za 22 let. Firmy už loví hlavně mezi cizinci

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2019 9:34
Nezaměstnanost v Česku letos v červnu stagnovala na 2,6 procenta. Uchazečů o práci oproti květnu mírně ubylo, a to asi o pět tisíc na 195 723. Nezaměstnaných díky tomu bylo nejméně od května roku 1997. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Meziročně podíl nezaměstnaných klesl, loni v červnu činil 2,9 procenta. Počet volných míst naopak meziměsíčně i meziročně stoupl na 342 510. V předchozích čtyřech měsících letošního roku nezaměstnanost vytrvale klesala.
Podíl nezaměstnanost osob.
Podíl nezaměstnanost osob. | Foto: ÚP ČR

Nárůst nezaměstnanosti zaznamenal pracovní úřad v tomto roce pouze v lednu, kdy podíl lidí bez práce meziměsíčně stoupl na 3,3 procenta. V následujících měsících už ale nezaměstnanost jen klesala. Do konce května se tak snížila oproti lednu o 0,7 procentního bodu. Červnová stagnace nezaměstnanosti odpovídá dřívějším odhadům analytiků, podle kterých již na pracovním trhu nejsou volní lidé.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností:

Okres Podíl nezaměstnaných
Karviná 6,7 %
Ostrava-město 5 %
Most 4,8 %
Chomutov 4,7 %
Bruntál 4,6 %
Ústí nad Labem 4,4 %
Louny 4,2 %
Sokolov 3,9 %
Znojmo 3,9 %
Hodonín 3,9 %

"Nezaměstnanost je v Česku stále na rekordní hranici. Počet nezaměstnaných klesl pod hranici 200 tisíc, což je v tomto století vůbec poprvé. Zároveň je stále více volných pracovních míst. Společně s růstem mezd jsou u nás pro zaměstnance takřka ideální podmínky. Česko se tak stává zajímavou destinací i pro zahraniční pracovníky a tím nemyslím jen ty z východních zemí," říká Jana Mücková, ekonomka Bondster.

Okresy s nejnižší nezaměstnaností:

Okres Podíl nezaměstnaných
Praha-východ 1,1 %
Rychnov nad Kněžnou 1,1 %
Jindřichův Hradec 1,1 %
Pelhřimov 1,3 %
Plzeň-jih 1,4 %
Benešov 1,4 %
Praha-západ 1,4 %
Písek 1,5 %
Ústí nad Orlicí 1,5 %
Prachatice 1,5 %

Podle hlavního ekonoma Czech fund Lukáše Kovandy začne v příštím roce nezaměstnanost pomalu růst. "Míra nezaměstnanosti se však ocitá se na svém pomyslném dně. Další výraznější pokles už čekat nelze, maximálně o jednu či dvě desetinky procentního bodu, a to ještě letos," říká Kovanda.

V příštím roce už podle něj míra nezaměstnanosti mírně poroste, zejména kvůli ochabování průmyslové produkce, které škodí nepříznivá mezinárodní ekonomická situace, obchodní války či hrozba tvrdého brexitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy