V Česku je 10 500 firem se sídlem v nových daňových rájích. Seznam vede Vietnam

ČTK ČTK
20. 12. 2017 16:30
Před pár dny zveřejnila Evropská unie nové seznamy daňových rájů – černý a šedý. Podle databází poradenské společnosti Bisnode v nich podniká víc než 10 500 českých firem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - V Česku podniká přes 10 500 firem, které sídlí v takzvaných nových daňových rájích. Vlastníci těchto firem v základním jmění upsali přes 61 miliard korun. Informovala o tom poradenská společnost Bisnode. 

Evropská unie zveřejnila před několika týdny nové seznamy daňových rájů, černý a šedý. Poukazuje tak na země, jež vytváří "neférově-příznivé" podmínky pro podnikání.

Na černý seznam bylo zařazeno 17 států mimo země EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Na šedém seznamu jich je 47, které zatím v daňové oblasti neplní požadavky EU, ale slíbily učinit patřičné změny.

Nejpočetnější skupinu českých firem má z těchto seznamů Vietnam, a to 2215, tedy pětinu z celkového počtu. "Za ním následuje Švýcarsko s 1880 firmami a první trojici uzavírá Srbsko, kde podle našich dat má vlastníka 1109 českých firem," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z pohledu investovaného kapitálu do základního jmění největší objem českých firem ovládají Korejci (24,9 miliardy korun), následování Švýcary (22,3 miliardy korun) a s velkým odstupem ostrov Jersey (tři miliardy korun). Na nových seznamech však chybí unijní daňové ráje, například Kypr, Nizozemsko či Lucembursko, upozornila Štěpánová.

Na černém seznamu se ocitly Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Jižní Korea, Macao, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Namibie, Palau, Panama, Svatá Lucie, Samoa, Trinidad a Tobago, Tunisko a Spojené arabské emiráty.

Země zařazené na černou listinu by mohly ztratit přístup k penězům z EU, například k unijním fondům či penězům z Evropské investiční banky. Závěry Evropské komise také zmiňují možnost opatření v daňové oblasti, například různé srážkové daně či neuznávání určitých typů nákladů. Taková opatření jsou ale na rozhodnutí členských zemí bloku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy