V Česku je 10 500 firem se sídlem v nových daňových rájích. Seznam vede Vietnam

ČTK ČTK
20. 12. 2017 16:30
Před pár dny zveřejnila Evropská unie nové seznamy daňových rájů – černý a šedý. Podle databází poradenské společnosti Bisnode v nich podniká víc než 10 500 českých firem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - V Česku podniká přes 10 500 firem, které sídlí v takzvaných nových daňových rájích. Vlastníci těchto firem v základním jmění upsali přes 61 miliard korun. Informovala o tom poradenská společnost Bisnode. 

Evropská unie zveřejnila před několika týdny nové seznamy daňových rájů, černý a šedý. Poukazuje tak na země, jež vytváří "neférově-příznivé" podmínky pro podnikání.

Na černý seznam bylo zařazeno 17 států mimo země EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Na šedém seznamu jich je 47, které zatím v daňové oblasti neplní požadavky EU, ale slíbily učinit patřičné změny.

Nejpočetnější skupinu českých firem má z těchto seznamů Vietnam, a to 2215, tedy pětinu z celkového počtu. "Za ním následuje Švýcarsko s 1880 firmami a první trojici uzavírá Srbsko, kde podle našich dat má vlastníka 1109 českých firem," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z pohledu investovaného kapitálu do základního jmění největší objem českých firem ovládají Korejci (24,9 miliardy korun), následování Švýcary (22,3 miliardy korun) a s velkým odstupem ostrov Jersey (tři miliardy korun). Na nových seznamech však chybí unijní daňové ráje, například Kypr, Nizozemsko či Lucembursko, upozornila Štěpánová.

Na černém seznamu se ocitly Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Jižní Korea, Macao, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Namibie, Palau, Panama, Svatá Lucie, Samoa, Trinidad a Tobago, Tunisko a Spojené arabské emiráty.

Země zařazené na černou listinu by mohly ztratit přístup k penězům z EU, například k unijním fondům či penězům z Evropské investiční banky. Závěry Evropské komise také zmiňují možnost opatření v daňové oblasti, například různé srážkové daně či neuznávání určitých typů nákladů. Taková opatření jsou ale na rozhodnutí členských zemí bloku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy