Experti: Česko s uzavřenými hranicemi dlouho nevydrží. Potřebujeme cizí mozky i ruce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
31. 3. 2020 6:09
Jak dlouho by měly zůstat české hranice uzavřeny a proč? A jaký dopad by na tuzemskou ekonomiku mělo, kdyby zůstaly uzavřené dlouhodoběji? On-line deník Aktuálně.cz oslovil odborníky z oblasti průmyslu, zemědělství, obchodu i cestovního ruchu, kteří nastínili, jakým směrem se české hospodářství kvůli koronaviru může vydat.
Rodinná dovolená, ilustrační foto
Rodinná dovolená, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Hospodářská komora ČR

"Zdraví a životy chrání vláda svými opatřeními, včetně nařízení zastavit řadu ekonomických činností. To je nutné respektovat, a bude-li nutné opravdu ponechat uzavřené hranice, tak to musí říct epidemiologové a následně vláda, nikoliv odboráři, jak jsme toho byli v posledních dnech svědky, když požadovali zastavit na 14 dní veškerou výrobu v zemi," říká pro Aktuálně.cz hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

  • "Potřebujeme, aby všechny výroby, které budou mít jen trochu odbyt, aby dále pracovaly. Samozřejmě za podmínky dodržování všech bezpečnostních opatření, která jsou doporučená hygieniky," dodává.

Co se týká dopadů na ekonomiku při dlouhodobém uzavření hranic, přímo a nejrychleji je i podle Kubelkové pocítí především cestovní ruch a všechna na něj napojená odvětví.

"Celkový objem výdajů za cestovní ruch tvořený zahraničními návštěvníky v ČR činil v roce 2018 podle posledních dostupných dat 168,5 miliardy korun. O tuto částku ročně přijdeme. Celkem 83 miliard korun Češi utratí za pobyty v zahraničí, je pravděpodobné, že část dovolených Čechů v zahraničí bude nahrazena dovolenými v ČR, nicméně výpadek bude citelný. Navíc nižší příjmy obyvatel budou mít pravděpodobně vliv i na nižší útraty na dovolených v ČR, případně část obyvatel může dovolenou letos vynechat a zůstat například jen na chatě," vypočítává analytička.

  • "Vyčíslit již vůbec nejdou další dopady uzavření hranic - nebude možné realizovat celou řadu kontraktů, finalizovat zakázky u objednatele, vysílat zaměstnance do zahraničí, dojde k omezení spolupráce na vědecko-výzkumných projektech, na výuce, firmy budou jen velmi obtížně schopné vstupovat na nové trhy a další a další dopady," dodává za Hospodářskou komoru Kubelková.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy, potvrdily rozbory

Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody, řekla ve čtvrtek mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Podle ní to potvrdilo původní domněnku inspektorů. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie.

Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, kde se zastavil díky velké kapacitě vodní nádrže v nadjezí. Jde o úsek v délce 38 kilometrů, rybáři do kafilérie dosud odvezli 20 tun otrávených ryb.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Za dvojnásobný pokus o vraždu vyměřil soud v Plzni Patricku Wächterovi 24 let vězení. Podle soudu loni napadl v Aši sekerou pošťáka a jeho přítelkyni

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vary a Sparta dnes hrát nebudou, domácí mají zdravotní potíže

Na dnešek plánovaný předehrávaný zápas třetího kola hokejové extraligy mezi Karlovými Vary a pražskou Spartou se neuskuteční. Několik hráčů a člen realizačního týmu domácí Energie má zdravotní potíže. Západočeši o tom informovali na klubovém webu.

Karlovarští již kontaktovali krajskou hygienickou stanici. "Celý tým v nejbližší době zamíří na testy, podle výsledků testů pak bude klub dále postupovat," uvedl klub v krátkém oznámení s tím, že blíže zatím nebude situaci komentovat.

V nové extraligové sezoně byly jen za úvodní dvě kola odloženy čtyři zápasy, a to kvůli nákaze nemocí covid-19 v týmech Vítkovic a Brna. Ostravané ani Kometa nebudou hrát ani páteční 3. kolo, nedělní 4. kolo a odložený bude i jejich vzájemný duel 5. kola, plánovaný na úterý 29. září.

Další zprávy