Home Credit zastavil exekuce z rozhodčích doložek. Dlužníků se už dříve zastal i soud

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 22. 5. 2020 11:11
Úvěrová společnost Home Credit zastavila exekuce běžící na základě takzvaných rozhodčích doložek, které české soudy v minulosti prohlásily za neplatné. Úvěrové firmy přesto pomocí nich vymáhaly stovky milionů od desítek tisíc lidí. Upozornily na to servery Seznam Zprávy a Peníze.cz.
Logo firmy Home Credit
Logo firmy Home Credit | Foto: ČTK

"Příběh 'rozhodčí doložky' skončil. Klienti jsou bez dluhů. Exekuce vedené podle doložek jsme už zastavili. Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám a ztrátu z toho tak neseme sami," potvrdila informace médií ve čtvrtek na Twitteru firma.

Podle informací Seznam Zpráv tímto způsobem Home Credit odepsal asi 300 milionů korun. Společnost bude navíc muset zaplatit alespoň částečné náklady exekutorům. Majoritním vlastníkem firmy je PPF Financial Holdings ze skupiny PPF Group nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, zbytek vlastní investiční holdingová společnost Emma Capital ovládaná Jiřím Šmejcem. 

Nejvyšší soud již v květnu 2011 rozhodl, že rozhodčí nálezy, u nichž není předem transparentně vybrán rozhodce, jsou absolutně neplatné. Řada splátkových firem však i po tomto datu takové rozhodčí nálezy používala a na jejich základě posílala dlužníky do exekuce. Podle odhadů se kvůli tomu v Česku nachází v exekuci desítky tisíc lidí.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni vyzvala soudy k tomu, aby prověřily na 130 tisíc exekučních řízení, zda nejsou vedena neoprávněně, a začaly je zastavovat. Většina z nich se vztahovala právě k neplatným rozhodčím doložkám.

Právě úvěry české finanční skupiny, kvůli kterým řada lidí upadla do exekucí, byly jedním z argumentů odpůrců, kterým vadilo uzavření partnerské smlouvy mezi Univerzitou Karlovou a Home Creditem. Smlouvu podepsal loni v říjnu rektor univerzity Tomáš Zima. Kritikům vadilo také ujednání o tom, že univerzita nesmí poškodit dobré jméno úvěrové společnosti. Výhrady měli hlavně experti, kteří sledují Kellnerovo podnikání v Číně. Kellnerova firma od smlouvy po vlně kritiky odstoupila. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Podvodníci se jménem ČNB snaží vylákat údaje k účtům a kartám, varuje banka

Podvodníci se jménem České národní banky (ČNB) snaží po telefonu vylákat z lidí údaje pro přístup k účtům a platebním kartám. ČNB to dnes oznámila na svém webu. Centrální banka upozornila, že lidi takto neobvolává a podobné údaje nikdy nevyžaduje.

Neznámí podvodníci vystupující jako představitelé ČNB podle banky od lidí po telefonu žádají přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví a údaje o platební kartě, potřebné k potvrzování online plateb - celé číslo karty, jméno majitele, dobu platnosti a autorizační CVV kód. "Upozorňujeme, že ČNB takovýmto způsobem veřejnost nekontaktuje a rozhodně od nikoho nevyžaduje sdělení údajů o platební kartě či údajů pro přihlášení k účtu v bance," sdělila centrální banka.

Lidé by podle ČNB neměli nikomu tyto osobní údaje poskytovat. Pokud by se s podobným případem setkali, měli by si podle banky zaznamenat telefonní číslo volajícího, datum a čas hovoru, a informace poté předat bance, jejímž jménem se podvodníci snažili vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy