USA žádají po Binance přes čtyři miliardy dolarů za ukončení vyšetřování

ČTK ČTK
20. 11. 2023 20:13
USA žádají po Binance přes čtyři miliardy dolarů za ukončení vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti v návrhu dohody o ukončení několikaletého vyšetřování největší světové kryptoměnové burzy Binance požaduje, aby firma Spojeným státům zaplatila více než čtyři miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním mezi ministerstvem a firmou Binance.

Vyšetřování se týká údajného praní špinavých peněz, bankovního podvodu a porušování sankcí. Jednání podle zdrojů zahrnují možnost, že zakladatel firmy Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, bude v USA čelit obvinění z trestného činu. Changpeng Zhao v současnosti pobývá ve Spojených arabských emirátech, které s USA nemají dohodu o vydávání osob. To mu však nebraní dorazit do USA dobrovolně, píše Bloomberg.

Oznámení dohody podle zdrojů může přijít již koncem tohoto měsíce, ačkoli situace se může změnit a přesná podoba návrhu zůstává nejasná. Návrh se snaží zajistit, aby mohla společnost Binance pokračovat v provozu a vyhnula se kolapsu, který by mohl mít negativní dopad na trhy a držitele kryptoměn, uvedly zdroje.

Podle Reuters se americké ministerstvo spravedlnosti zabývá burzou Binance minimálně od roku 2018. Koncem roku 2020 federální vyšetřovatelé burzu vyzvali, aby jim poskytla interní záznamy ohledně opatření proti praní špinavých peněz.

Vyšetřování ze strany ministerstva spravedlnosti je podle Reuters pouze jedním z řady právních a regulačních problémů, kterým Binance v USA čelí. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) například v červnu podala na Binance žalobu, ve které ji obvinila z porušení federálních zákonů o cenných papírech. Firma toto obvinění odmítla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy