Braňme se snaze čínských firem o akvizice v USA, varuje komise Kongresu

ČTK ČTK
16. 11. 2016 21:16
Spojené státy by měly blokovat snahu čínských státních společností o převzetí amerických podniků, konstatuje ve své zprávě komise amerického Kongresu zabývající se hospodářskými a bezpečnostními vztahy mezi oběma zeměmi. Čínská komunistická strana totiž používá státní firmy jako ekonomický nástroj k prosazování svých zájmů v oblasti národní bezpečnosti. Proti obchodní politice Číny v posledních měsících opakovaně tvrdě vystupoval i nově zvolený americký prezident Donald Trump.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Komise amerického Kongresu monitorující hospodářské a bezpečnostní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou doporučila, aby byly blokovány snahy čínských státních společností o převzetí amerických podniků. Informuje o tom ve středu agentura Reuters.

Komise ve své výroční zprávě uvedla, že Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) by měl čínským státním firmám bránit v "akvizicích či jiných způsobech získávání efektivní kontroly nad americkými podniky".

Dodala, že čínská komunistická strana používá státní firmy jako ekonomický nástroj k prosazování svých zájmů v oblasti národní bezpečnosti.

Doporučení přichází jen týden poté, co byl prezidentem Spojených států zvolen republikánský kandidát Donald Trump. Ten během své volební kampaně opakovaně kritizoval obchodní politiku Číny a navrhoval uvalení vysokých cel na čínský dovoz.

Spojené státy jsou letos podle agentury Reuters nejčastějším terčem čínských podniků usilujících o zahraniční akvizice.

Čínský konglomerát Dalian Wanda se tento měsíc například dohodl, že koupí za miliardu dolarů americkou produkční firmu Dick Clark Productions. Ta připravuje udílení filmových cen Zlatý glóbus anebo soutěž krásy Miss America.

Strategické partnerství s Čínou je návrat do Evropy, nejde o servilitu, ale o to, neztratit tvář. Ministr Herman nedodržel slovo, říká Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy