ÚOHS uložil loni pokuty za více než 24 milionů korun. Zahájil nejméně řízení za posledních osm let

ČTK ČTK
27. 4. 2018 13:41
Ti, co podnět podají, musejí zaplatit nevratný poplatek 10 000 korun. Loni na úřad přišlo 93 takových podnětů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil za chyby ve veřejných zakázkách pokuty v celkové výši 24,7 milionu korun. Je to zhruba o deset milionů méně než v roce 2016, vyplývá z výroční zprávy úřadu za loňský rok.

Úřad zahájil pouze 369 nových správních řízení, což jen nejméně od roku 2010. Pokles řízení je poměrně výrazný. V roce 2014 úřad zahájil skoro 1000 nových případů, v roce 2016 jich bylo 629 a loni skoro polovina tohoto počtu. Jedním z důvodů může být zpoplatnění podnětů k zahájení správního řízení z moci úřední, které přinesl nový zákon o zakázkách.

Ti, co podnět podají, musejí zaplatit nevratný poplatek 10 000 korun. Loni na úřad přišlo 93 takových podnětů, přitom některé z nich obsahovaly více námitek na různé chyby v tendrech.

ÚOHS se loni hodně zaměřoval na IT zakázky zadávané bez otevřených tendrů. Za ně dával statisícové i milionové pokuty. Celkově tyto případy tvořily zhruba deset procent nové agendy. Celkem za tento druh chyb úřad uložil pokuty přes 12 milionů korun.

"Úřad vnímá zadávání IT veřejných zakázek bez jakékoliv soutěže mezi dodavateli obecně jako závažný problém a touto svou rozhodovací, ale i osvětovou činností vyslal jasný signál, že jednání zadavatelů, kteří zadají veřejnou zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění, je z pohledu zákona neakceptovatelné," uvedl ÚOHS ve výroční zprávě.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy