Unipetrol prohloubil ztrátu, tržby klesly o osm procent

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
23. 10. 2013 8:48
Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal ztrátu 706,1 milionu korun
Foto: Unipetrol

Praha - Petrochemický holding Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 706,1 milionu korun, když loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 317,6 milionu korun. Tržby firmy se meziročně snížily o osm procent na 74,3 miliardy korun.

Za samotné letošní 3. čtvrtletí Unipetrol vykázal ztrátu 129,7 milionu korun po zisku 645 milionů korun před rokem. Analytici očekávali ztrátu kolem 100 milionů korun. Tržby společnosti meziročně klesly o 12 procent na 24,9 miliardy korun. Klesly kvůli nižším prodejním objemům rafinérských a petrochemických produktů.

„Celkové makroekonomické prostředí je horší, než se všeobecně očekávalo, třetí čtvrtletí letošního roku bylo pravděpodobně již sedmým čtvrtletím nepřetržité recese české ekonomiky. Doufali jsme také v rychlejší implementaci zákonů na omezení šedé zóny a očekávali snížení zátěže v souvislosti s platbami na podporu obnovitelných zdrojů. K omezení plateb letos nedošlo. V neposlední řadě jsme v letošním roce měli také neočekávané výrobní problémy,“ řekl k výsledkům generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

„Bude proto těžké dosáhnout naplnění našich finančních cílů pro rok 2013,“ dodal Świtajewski.

Akciová společnost Unipetrol ovládá firmy, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Tuzemská skupina se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy