Unipetrol čeká příští dva roky pokles zisku proti rokům 2015 a 2016

ČTK ČTK
14. 3. 2017 22:00
Petrochemický holding Unipetrol v úterý zveřejnil na svém webu strategii, která pro roky 2017 a 2018 počítá s poklesem provozního zisku oproti předchozím dvěma letům. Roční průměr provozního zisku v letech 2017 a 2018 bude podle Unipetrolu přes 9,8 miliardy korun. V roce 2015 činil provozní zisk 10,9 miliardy a v roce 2016 zhruba 12 miliard. Poslední dva roky však byly rekordní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv HN - Radim Beznoska

Praha - Petrochemický holding Unipetrol očekává pro roky 2017 a 2018 pokles provozního zisku z 22,9 miliardy korun dohromady za roky 2015 a 2016 na 19,7 miliardy. Vyplývá to ze strategie, kterou v úterý společnost zveřejnila na svém webu. Provozní zisky v posledních dvou letech byly ale ve srovnání s předchozími roky mimořádně vysoké.

Podle Unipetrolu bude finanční pozice skupiny stabilní a poroste dividenda pro akcionáře.

Roční průměr provozního zisku v letech 2017 a 2018 bude podle Unipetrolu přes 9,8 miliardy korun. V roce 2015 činil provozní zisk 10,9 miliardy a v roce 2016 zhruba 12 miliard. Poslední dva roky však byly rekordní, takže ve srovnání s dlouhodobým ročním průměrem zisk podle skupiny v letech 2017 a 2018 vzroste. Oproti průměru za roky 2013 až 2016 bude roční provozní zisk vyšší přibližně o 2,8 miliardy, uvádí holding ve své strategii.

Unipetrol již dříve oznámil, že z předloňského zisku Unipetrol vyplatí akcionářům dividendy za více než miliardu korun. V aktuálních cílech pro příští dva roky počítá skupina s tím, že dividenda na akcii se bude systematicky zvyšovat.

Ve srovnání s průměrem za poslední čtyři roky vzrostou také investiční výdaje, a to z 4,5 na 8,1 miliardy korun. Na rok 2018 plánuje skupina dokončení loni započaté stavby nové polyetylenové jednotky v Záluží za 8,5 miliardy.

Do roku 2018 chce rovněž Unipetrol navýšit svůj podíl na maloobchodním trhu z loňských 17,6 procenta na 20,7 procenta. Unipetrol provozoval ke konci loňského roku 363 čerpacích stanic Benzina, a je tak lídrem na českém trhu. V příštích dvou letech plánuje skupina rozšířit svou síť na více než čtyři stovky stanic.

Skupina dnes také oznámila v tiskové zprávě, že dozorčí rada zvolila do funkce člena představenstva Tomáše Herinka, který zastává pozici ředitele pro výzkum a vývoj Unipetrolu. Představenstvo společnosti Unipetrol se tak rozšíří na sedm členů.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií pak podle webu firmy vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek mají investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Počet zaměstnanců Unipetrolu loni vzrostl o 733 lidí na 4497 pracovníků. Důvodem je zejména akvizice neratovické chemičky Spolana. Letos chce firma přijmout více než 100 nových pracovníků, a to zejména do provozu v Záluží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy