Unie chce více propojit Evropu. Na nové koridory dá miliardy

Ekonomika Ekonomika
11. 9. 2014 19:00
Tři z devíti klíčových koridorů mají vést i přes území Česka. Aktuálně členské země promýšlejí konkrétní podobu nové dopravní sítě.
Automobily. Ilustrační foto
Automobily. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská komise vyčlenila na dopravní infrastrukturu dosud největší částku ve své historii. Celkem 11,9 miliardy eur půjde na devět velkých dopravních koridorů, které vytvoří hlavní dopravní síť na starém kontinentu. Tři z nich povedou i přes území Česka.

Nová dopravní síť by měla propojit 94 hlavních evropských přístavů s železnicemi a silnicemi, stejně tak chce komise zmodernizovat 15 tisíc kilometrů železnic na vysokorychlostní tratě. Lidé by se měli také dostat vlakem na 38 hlavních letišť - včetně Prahy a Ostravy.

Vylepšení dopravních úseků má v první řadě usnadnit přeshraniční cestování, zlepšit spojení mezi východem a západem a odstranit problémové části se sníženou průchodností. "Oblasti v Evropě, které nemají dobré dopravní spojení, nezaznamenají růst a nebudou prosperovat," dodává místopředseda Evropské komise odpovědný za dopravuSiim Kallas.

Klíčové dopravní koridory v EU
Klíčové dopravní koridory v EU | Foto: Evropská komise

Českou republiku budou protínat baltsko-jadranský, východní a rýnsko-dunajský koridor. První z nich propojuje například polský Gdaňsk, Štětín, Varšavu, Vratislav, Ostravu, Brno, Štýrský Hradec a Benátky. Druhý Hamburg. Prahu, Brno, Budapešť, rumunský Temešvár, Sofii a Atény. Poslední z nich povede přes města v Německu, Česku, Slovensku, Rakousku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Aktuálně mají členské státy za úkol navrhnout konkrétní podobu projektů, nabídky budou předkládat 26. února 2015. Výsledky výběrového řízení a přidělení prostředků na projekty budou oznámeny během příštího léta. Komise přitom zdůrazňuje, že na financování projektu se budou muset kromě EU podílet i jednotlivé země.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy