Ukrajinská ekonomika klesá víc, než se čekalo. Kvůli východu

Ekonomika Ekonomika
3. 10. 2014 13:40
Oblast Doněcku a Luhansku je důležitým průmyslovým centrem, na ukrajinském HDP se podílí asi 16 procenty.
Ukrajinský HDP se propadá stále hlouběji.
Ukrajinský HDP se propadá stále hlouběji. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská ekonomika trpí krizí na východě země více, než se původně předpokládalo, uvedla Světová banka.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny se podle zástupce Světové banky v Kyjevě Qimiao Fana letos propadne až o osm procent. Původní odhady přitom ohlašovaly pětiprocentní pokles. Sama ukrajinská centrální banka je ještě pesimističtější - za rok 2014 totiž očekává až desetiprocentní propad HDP.

"Dá se očekávat zhoršení životní úrovně Ukrajinců," říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Konkrétní dopady na život tamních obyvatel zatím podle něj nelze odhadnout. "Zemi však hrozí finanční bankrot," doplňuje Sklenář.

Boje oslabují průmysl

Už v letošním druhém čtvrtletí se ukrajinské hospodářství meziročně propadlo o 4,7 procenta. Přestože problémy s hospodařením srážely zemi již v minulosti, nyní je Ukrajina v ozbrojeném konfliktu s proruskými separatisty na východě a zároveň se vyrovnává s dopady ruské anexe poloostrova Krym.

Právě východní oblast Doněcku a Luhansku je přitom důležitým průmyslovým centrem. Vyrábějí se zde chemikálie, ocel a těží uhlí. "Tyto dva regiony se na HDP podílejí asi 16 procenty," prohlásil podle agentury Reuters Fan. V ukrajinském vývozu pak tvoří 27 procent.

Hospodářství klesne i v roce 2015

Krize komplikuje Ukrajině mimo jiné výběr daní, export a snižuje důvěru investorů. Západ kvůli konfliktu v zemi uvalil na Rusko řadu sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně během svého čtvrtečního vystoupení v Moskvě investory uklidňoval, že ekonomika federace bude přesto dále posilovat.

Ukrajinu zatím čeká podle Světové banky pokles i v příštím roce. Zatímco podle původních odhadů mělo hospodářství růst o 2,5 procenta, banka nyní svoji prognózu upravila na jednoprocentní pokles.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy