Ukrajinská ekonomika klesá víc, než se čekalo. Kvůli východu

Ekonomika Ekonomika
3. 10. 2014 13:40
Oblast Doněcku a Luhansku je důležitým průmyslovým centrem, na ukrajinském HDP se podílí asi 16 procenty.
Ukrajinský HDP se propadá stále hlouběji.
Ukrajinský HDP se propadá stále hlouběji. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská ekonomika trpí krizí na východě země více, než se původně předpokládalo, uvedla Světová banka.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny se podle zástupce Světové banky v Kyjevě Qimiao Fana letos propadne až o osm procent. Původní odhady přitom ohlašovaly pětiprocentní pokles. Sama ukrajinská centrální banka je ještě pesimističtější - za rok 2014 totiž očekává až desetiprocentní propad HDP.

"Dá se očekávat zhoršení životní úrovně Ukrajinců," říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Konkrétní dopady na život tamních obyvatel zatím podle něj nelze odhadnout. "Zemi však hrozí finanční bankrot," doplňuje Sklenář.

Boje oslabují průmysl

Už v letošním druhém čtvrtletí se ukrajinské hospodářství meziročně propadlo o 4,7 procenta. Přestože problémy s hospodařením srážely zemi již v minulosti, nyní je Ukrajina v ozbrojeném konfliktu s proruskými separatisty na východě a zároveň se vyrovnává s dopady ruské anexe poloostrova Krym.

Právě východní oblast Doněcku a Luhansku je přitom důležitým průmyslovým centrem. Vyrábějí se zde chemikálie, ocel a těží uhlí. "Tyto dva regiony se na HDP podílejí asi 16 procenty," prohlásil podle agentury Reuters Fan. V ukrajinském vývozu pak tvoří 27 procent.

Hospodářství klesne i v roce 2015

Krize komplikuje Ukrajině mimo jiné výběr daní, export a snižuje důvěru investorů. Západ kvůli konfliktu v zemi uvalil na Rusko řadu sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně během svého čtvrtečního vystoupení v Moskvě investory uklidňoval, že ekonomika federace bude přesto dále posilovat.

Ukrajinu zatím čeká podle Světové banky pokles i v příštím roce. Zatímco podle původních odhadů mělo hospodářství růst o 2,5 procenta, banka nyní svoji prognózu upravila na jednoprocentní pokles.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy