Ukrajina po čtvrt roce dostává ruský plyn, dohodla se na zimním balíčku

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
12. 10. 2015 10:30
Gazprom přestal Ukrajině dodávat plyn začátkem července, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsala s Ruskem předběžnou dohodu o zimních dodávkách. Gazprom od Kyjeva obdržel 234 milionů dolarů v předplatném za plynové dodávky na říjen. Byla by to necelá polovina z celkové částky 500 milionů dolarů, napsala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Ruská státní plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky zemního plynu na Ukrajinu. V prohlášení to dnes uvedl její šéf Alexej Miller. Gazprom přestal Ukrajině dodávat plyn začátkem července, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsalo Rusko s Ukrajinou předběžnou dohodu o zimních dodávkách.

Miller podle agentury AFP uvedl, že Gazprom od Kyjeva obdržel 234 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč) v předplatném za plynové dodávky na říjen. Byla by to necelá polovina z celkové částky 500 milionů dolarů, napsala agentura Reuters. V říjnu by měla Ukrajina dostat celkem dvě miliardy kubických metrů plynu.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou mimořádně napjaté, protože Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně plynu měly dopad i na dodávky do Evropy.

Rusko a Ukrajina se v červnu neshodly na ceně za ruský plyn a Ukrajina ho přestala od července odebírat s tím, že ho zatím nepotřebuje. Ministři energetiky obou zemí ale na konci září za pomoci Evropské unie sjednali předběžnou dohodu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v nadcházejícím zimním období. Dohoda je platná od 1. října do konce března příštího roku.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 28 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy