Elektrárna Mělník III v létě skončí, oznámil ČEZ. Nahlédněte do útrob uhelného kolosu

Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou
Elektrárna Mělník skupiny ČEZ je co do celkového výkonu třetí největší uhelnou elektrárnou v Česku. Ročně spaluje zhruba čtyři miliony tun hnědého uhlí.
Leží 13 kilometrů nad soutokem Vltavy a Labe u města Mělník.
Elektrárna se v posledních 50 letech postupně rozrůstala o další části, načež se sloučila v jeden celek patřící firmě ČEZ (respektive dceřiné firmě Energotrans v případě teplárenské části).
Toto je pohled z největšího, 500MW bloku na zbývající části komplexu. Dohromady má elektrárna instalovaný výkon 850 MW.
Foto: Jakub Plíhal
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2021 13:54
Hnědouhelnou elektrárnu Mělník III plánuje energetická společnost ČEZ odstavit v létě, předběžný termín je polovina srpna. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše letos firma rozhodne také o osudu černouhelné elektrárny Dětmarovice, která primárně využívá uhlí z končícího OKD.

"Co se týká Dětmarovic, tam se věnujeme celé té lokalitě, řešíme i dodávky tepla do Bohumína, do Orlové. Máme několik variant, které počítáme - jak dál v této lokalitě působit. Rozhodnutí by mělo padnout letos na jaře," řekl Beneš. ČEZ už dříve uvedl, že černouhelná elektrárna Dětmarovice patří do skupiny elektráren, se kterými firma dlouhodobě nepočítá.

Elektrárnu Mělník III by podle dřívějších informací měla nahradit plynová kotelna s výkonem 140 megawattů (MW) a těsně poté i paroplynový zdroj, který bude dodávat 200 MW. Výstavba je plánována za plného provozu. ČEZ už uzavřel smlouvu na vybudování plynové přípojky na místo budoucí plynové teplárny. Kompletní přeměna lokality Mělník na nízkoemisní má stát miliardy korun.

Elektrárna Mělník III byla uvedena do trvalého provozu v roce 1981. Až do zprovoznění nového zdroje v Ledvicích byla největším uhelným blokem v Česku. V letech 1994 až 1998 prošel blok výraznou modernizací s cílem prodloužit jeho životnost a dočkal se odsíření. Elektrárna Mělník v současnosti kromě elektrického proudu vyrábí také teplo, kterým zásobuje Prahu. Na dodávkách tepla pro hlavní město by se nemělo nic měnit ani do budoucna, uvedl dříve ČEZ.

Černouhelná elektrárna Dětmarovice byla postavena v letech 1972 až 1976 a je největším černouhelným zdrojem na území České republiky. Současný výkon elektrárny je 600 MW, jeden blok o výkonu 200 MW byl už odstaven v loňském roce.

ČEZ se v poslední době zbavil i dalších uhelných zdrojů. Loni v červnu uzavřel elektrárnu Prunéřov 1 a na konci roku 2019 nevyužil opci zůstat nadále majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady, kterou tak za 2,5 miliardy korun získala firma Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Převzala ji od začátku letošního roku.

Vizi postupného odklonu od uhlí představila ČEZ předloni na podzim. Společnost tehdy uvedla, že instalovaný výkon uhelných zdrojů v ČR klesne postupně do roku 2040 z 6,2 gigawattu (GW) na 0,7 GW, což je výkon nového bloku v elektrárně Ledvice.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 1 hodinou

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy