Udržitelnost a zisk mohou jít ruku v ruce

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 4. 2011 15:50
V pražském hotelu Don Giovanni se konalo fórum o snoubení byznysu a udržitelnosti
Po nás další pyramida?
Po nás další pyramida? | Foto: sustainbiz.cz

Praha - Podnikatelé měli ve čtvrtek příležitost načerpat inspiraci na mezinárodním Fóru pro udržitelné podnikání.

Je ekonomicky únosné přizpůsobit firemní politiku novému trvale udržitelnému modelu? Pokud ano, tak jak se změna filosofie firmy směrem k udržitelnosti projeví na jejích číslech? Je možné v oblasti udržitelnosti spojit zájmy veřejného a soukromého sektoru?

Nad těmito a dalšími otázkami se v pražském hotelu Dorint Don Giovanni zamysleli zástupci úspěšných firem z Česka i zahraničí.

Kromě toho se podělili o své zkušenosti a nápady, jak uspět v rychle se měnícím tržním prostředí a přitom přispět k trvalé udržitelnosti. 

Hlavním hostem konference byl ředitel sekce pro trvalou udržitelnost životního prostředí jedné z největších potravinářských společností Frito Lay/Pepsi Al Halvorsen. Přítomným poradil, jak vytvořit společnost s posláním.

Dalšími spolupořadateli byly Vysoká škola Ekonomická v Praze a Bussines Leader Forum.

O čem byla řeč?

Dopolední program se zabýval otázkou "Proč udržitelnost". Odpolední program tvořily tři paralelní odborné sekce, zaměřené na podniky, spotřebitele a veřejnou správu.

Myšlenka trvalé udržitelnosti v grafu
Myšlenka trvalé udržitelnosti v grafu | Foto: Wikimedia Commons

První sekce se věnoval tématu "Jak postavit udržitelný podnik". Panelisté druhého odpoledního bloku zamýšleli nad tím, jak efektivně nabídnout výhody udržitelnosti spotřebitelům. Třetí odpolední blok byl věnován veřejné a státní správě, jako prostoru pro udržitelné aktivity.

Záštitu nad konferencí poskytli premiér Petr Nečas a Svaz průmyslu a obchodu České republiky.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy