Udání sousedů spustila kontroly měřičů tepla, hrozí pokuty

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
5. 3. 2015 6:07
Státní energetická inspekce musela zahájit kontroly na základě zákona, i když sama s nimi zatím nepočítala.
Už od roku 2007 musí být radiátory v domácnostech povinně osazeny regulačními ventily. Nyní přibyla další povinnost.
Už od roku 2007 musí být radiátory v domácnostech povinně osazeny regulačními ventily. Nyní přibyla další povinnost. | Foto: Thinkstock

Praha – Ještě na konci loňského roku slibovala Státní energetická inspekce, že kvůli opožděným prováděcím předpisům počká s kontrolami indikátorů spotřeby tepla v domácnostech, které jsou povinné od letošního 1. ledna. Kontroly už ale nakonec probíhají, byť zatím nejsou plošné.

Lidé totiž začali inspekci posílat „udání“ na své sousedy, kteří novou povinnost nestihli splnit. Inspekce proto musela zahájit kontroly na základě zákona, i když sama s nimi zatím nepočítala. Zatím jde o šestnáct oznámení. O případných sankcích zatím není rozhodnuto „Žádná z kontrol není zatím uzavřena,“ říká mluvčí Státní energetické inspekce Radka Vymlátilová.

Domácnostem hrozí pokuta až 50 tisíc korun, pokud neumožnily instalaci přístrojů. Pokud by se ukázalo, že indikátory nejsou v celém bytovém domě, hrozí majitelům domů pokuta až 200 tisíc korun (u nepodnikajících fyzických osob do 100 tisíc korun).

U domácností nechává zákon na zvážení, zda jim úřad pokutu vůbec uloží – záleží na míře provinění a případné nápravě. Naopak u firem a podnikatelů musí pokutu za tento správní delikt uložit vždy. Podle Vymlátilové se ale výše udělených pokut bude pravděpodobně pohybovat spíše v dolních hranicích. Lze tak usuzovat na základě dosavadních výsledků kontrol regulačních ventilů v domácnostech, které jsou povinné už od roku 2007. "Jde například o tři nebo deset tisíc korun. Existují ale samozřejmě výjimky," říká mluvčí.

Počínaje letošním dubnem pak Státní energetická inspekce plánuje spustit plošné kontroly instalací měřičů spotřeby tepla. V každém z deseti regionálních pracovišť vyšle do terénu dva inspektory. Povinnost se přitom týká více než dvou milionů tuzemských domácností.

Indikátor prý nemá až osm procent domácností

Relevantní údaje o tom, kolik domácností, respektive domů, už povinnost splnilo, neexistují. Zbývají jen odhady firem z oboru.

„Odhadujeme, že přibližně pět až osm procent majitelů bytových domů dosud nevyvinulo žádnou aktivitu, tedy nenechali bytové indikátory namontovat, a dokonce si je dosud ani neobjednali," domnívá se například obchodní ředitel firmy Ista Daniel Nový.

Mezi majiteli bytových domů, kteří zatím indikátory nenamontovali, podle Nového převažují obce a malá společenství vlastníků bytových jednotek o několika bytech. Naopak velká bytová družstva si nechala indikátory tepla namontovat dobrovolně už v předstihu.

Vyhláška až za rok

Povinnost osadit všechna topná tělesa tepelným „měřákem“ uložila majitelům bytů a bytových domů novela zákona o hospodaření energií z dílny ministerstva průmyslu a obchodu. Ta je účinná od 1. ledna letošního roku. Cílem má být omezení plýtvání energií a zvýšení energetické účinnosti. Domácnostem také slibuje spravedlivější rozúčtování nákladů na tepelnou energii.

Zde ale mohou bytová družstva narazit na problém. Vydání vyhlášky, která měla stanovit přesný algoritmus pro rozúčtování nákladů na teplo, totiž poslanci letos v únoru posunuli až na začátek příštího ledna, tedy o rok.

Domácnosti, které si indikátory spotřeby tepla už pořídily, je sice mohou k rozpočítávání nákladů již nyní používat, zatím ale podle starého, méně spravedlivého algoritmu. A je k tomu potřeba, aby s tímto způsobem souhlasili všichni nájemníci nebo majitelé bytů v domech. Pokud k dohodě nedojde, dělí se úhrada za teplo na základní a spotřební složku. Základní se odvíjí od plochy bytu, spotřební pak od dat z měřičů.

Pokuty za regulační ventily

Už od roku 2007 musí být radiátory v domácnostech povinně osazeny regulačními ventily. Přesto je dosud některé z nich nemají.

Jen v loňském roce provedla Státní energetická inspekce 85 kontrol plnění této povinnosti. Porušení zákona zjistila u 37 případů, správní řízení zahájila ve 26 případech. Celkem za to loni uložila pokuty za 227 500 korun, nejvyšší dosáhla 17 500 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy