Advokáti a daňoví poradci o mlčenlivost nepřijdou, poslanci odmítli návrh pirátů

Jan Prokeš Jan Prokeš
21. 3. 2018 13:18
Kdyby Michálkův nápad prošel, dostali by se berní úředníci k údajům o klientech advokátů a daňových poradců i při podezření na půlmilionový podvod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čeští berní úředníci mlčenlivost advokátů nebo daňových poradců nakonec neprolomí. Poslanci ve středu na poslední chvíli shodili kritizovaný návrh místopředsedy pirátů Jakuba Michálka.

Ten dával finančním úředníkům možnost, aby od advokátů nebo daňových poradců získali informace o jejich klientech pokaždé, když budou mít podezření na daňový podvod.

Návrh, který podpořila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), rozdělil hlavně hnutí ANO. Pro Michálkův nápad kromě pirátů zvedlo ruku jen 24 poslanců hnutí ANO a sedm členů KSČM, což na většinu nestačilo.

Novela daňového řádu reagovala na snahu Bruselu zesílit boj proti praní špinavých peněz  a financování terorismu. Zmíněné informace od bank, advokátů nebo daňových poradců měly být k dispozici pouze pro zahraniční finanční úřady. V Česku má v současnosti k podobně citlivým údajům přístup pouze Finanční analytický úřad. Ten patří pod ministerstvo financí a má odhalovat praní špinavých peněz.

Poslanci ale při projednávání zákona rozhodli, že stejnou pravomoc dají také domácím finančním úředníkům a rozšíří ji i na podezření, že v budoucnu nebude zaplacena daň.

Podle původního nápadu Schillerové měly citlivé informace českým finančním úřadům poskytovat jen banky, Michálek ale podobu zákona ještě zpřísnil. Pozměňovacím návrhem prosadil, aby se povinnost týkala také daňových poradců a advokátů. Ti by tak museli informace poskytnout v případech, kdy budou mít berní úředníci podezření na daňový únik ve výši minimálně půl milionu korun. Pro banky žádný limit neexistuje.

"Je potřeba mít efektivní nástroje proti daňovým únikům velkých korporací," hájil svůj nápad ve sněmovně Michálek.

Proti jeho návrhu však kromě advokátů a daňových poradců vystoupila také opozice. "Prolomit advokátní tajemství a vykonstruovat zásah do ústavních práv občana na základě úvahy úředníka, že někdy v budoucnu nebude odvedena daň, z toho běhá mráz po zádech," řekl ve sněmovně bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že pokud by byl zákon v této podobě přijat, podal by ústavní žalobu. "Jsem přesvědčen, že bude úspěšná, protože hrozí neuvěřitelná zvůle bez jakékoliv kontroly," dodal.

Ke Kalouskovi se přidal i poslanec Ondřej Veselý (ČSSD), který je zároveň advokátem. "Mlčenlivost neprolomil žádný z režimů, který tady byl. Je to otevření Pandořiny skříňky," varoval Veselý poslance.

Půlmilionová hranice zase přišla nedostatečná předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňkovi Stanjurovi. "Suma 500 tisíc korun přece není částka, kvůli které velké korporace dělají agresivní daňovou optimalizaci. To nemyslíte vážně, to musíte změnit měnu," vzkázal Michálkovi.

Sněmovna nakonec k novele schválila jen kompromisní pozměňovací návrh poslankyně Heleny Válkové (ANO). Ten počítá se vznikem jediného dotazovacího místa, které by od advokátů v rámci mezinárodní spolupráce požadovalo údaje místo jednotlivých finančních úřadů. Povinnost poskytnout informace se navíc nebude týkat těch dokumentů, které advokát získal předtím, než novela začala platit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy