Účtenková loterie se blíží, Babiš láká na auto a dalších 30 tisíc cen měsíčně

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2016 16:10
Plán ministerstva financí na start loterie v polovině roku 2017 projednala vláda. Hodnota prvních pěti výher v každém měsíci má být v rozmezí od 100 tisíc do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Každý měsíc by mělo některou z cen vyhrát 20 až 30 tisíc lidí.
Většina účtenek zatím končí v koši. (Ilustrační foto)
Většina účtenek zatím končí v koši. (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Účtenková loterie by měla v Česku odstartovat v polovině příštího roku. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který dnes projednala vláda. Soutěž s názvem Účtenkovka má motivovat nakupující k přebírání účtenek a tím "zvýšit efektivitu systému elektronické evidence tržeb (EET) a podpořit řádný výběr daní".

Na zabezpečení loterie počítá ministerstvo financí v příštím roce se 100 miliony korun, z toho 65 milionů je určeno na výhry a 20 milionů na propagaci. Každý měsíc by mělo některou z cen vyhrát 20 až 30 tisíc lidí, upřesnil úřad vedený Andrejem Babišem (ANO).

"Ročně budeme rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher v každém měsíci bude v rozmezí od 100 tisíc do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Ostatní výhry jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun," upřesnila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

"Losování bude probíhat každý měsíc, vždy patnáctý kalendářní den, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období," dodává náměstkyně.

Ministerstvo si již zaregistrovalo doménu Účtenkovka.cz, přes níž budou lidé účtenky do slosování nahrávat. K dispozici má být i mobilní aplikace. Účtenky půjde registrovat i v klasické papírové podobě u partnerů loterie, které nyní ministerstvo hledá.

„Ministerstvo financí vyhlásilo veřejnou zakázku, jejímž předmětem není žádný IT systém na klíč, ale zajištění souboru služeb, které jsou s realizací účtenkové loterie spojené," říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Vítěz výběrového řízení bude zajišťovat registraci a příjem účtenek nebo losování a výplatu výher.

Zakázka míří na již fungující loterijní firmy – jednou z podmínek soutěže je totiž zkušenost s loterií pro minimálně 15 tisíc hráčů v posledních třech letech. Soutěž vyhraje ten, kdo nabídne nejnižší cenu. "Nabídky je možné podávat do 10. ledna 2017, se spuštěním účtenkové loterie se pak počítá v polovině roku 2017," dodává Žurovec.

Ministerstvo připomíná, že podobná loterie se pravidelně koná v Portugalsku, jako opatření doplňující evidenci tržeb je zavedena například na Maltě, v Chorvatsku, Polsku a na Slovensku. Současně se zavedením online evidence tržeb ji spustilo i Slovinsko. Dlouhodobě se koná na Tchaj-wanu a v minulých letech se uskutečnila v Chile nebo Argentině.

Ministerstvo uvádí, že na účtenkovou loterii se nepoužije zákon upravující provozování hazardních her. Loterie bude vycházet pouze ze zákona o evidenci tržeb a občanského zákoníku.

Opozice loterii kritizuje, stejně jako celou snahu o omezení daňových úniků prostřednictvím elektronické evidence tržeb. "Z účtenkové loterie mně běhá mráz po zádech. Je to sázka na závist, která společnost ještě více rozdělí. Platit daně by měl každý a jejich neplacení je trestný čin. Ale elektronická evidence tržeb spojená s touto loterií rozhodně není správná cesta, jak v Česku narovnat podnikatelské prostředí," říká například místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

Podle zástupců Hospodářské komory ČR by bylo vhodnější, kdyby v účtenkové loterii vyhrávali firmy a podnikatelé, kteří účtenku vystavili. Výhrou by mohla být sleva na dani, což by podnikatele mohlo motivovat k plnění daňových povinností. "Tuto slevu by si podnikatel mohl uplatnit při jakékoliv budoucí úhradě daně," říká Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR.

První fáze elektronické evidence tržeb odstartovala 1. prosince, kdy se do ní povinně zapojilo zhruba 40 tisíc podnikatelů a firem v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb. Druhá fáze, která se má dotknout téměř všech obchodníků, má začít 1. března. Postupně se mají zapojit i další podnikatelé.

Původní návrh zákona počítal s tím, že převzetí účtenky bude pro spotřebitele povinné, konkrétní sankce ale chyběla. Schválený zákon ale tuto povinnost neukládá a převzetí účtenky je tedy zcela dobrovolné.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy