Účet za slabou korunu: ČNB už letos utratila 110 miliard

Radek Bednařík
1. 9. 2015 15:08
Přes 110 miliard korun utratila Česká národní banka během letošního léta ve snaze zabránit přílišnému posílení koruny vůči euru. Vypočítal to hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler. Centrální banka brání koruně v posílení pod hranici 27 korun za euro prakticky nepřetržitě od poloviny července. Kurz koruny vůči euru se od počátku července prakticky "neodlepil" od hranice, kterou mu ČNB nedovolí překročit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Česká národní banka (ČNB) během letošního července a srpna musela utratit přes 110 miliard korun ve snaze zabránit přílišnému posílení koruny vůči euru. Jen v srpnu to bylo přibližně 90 miliard korun, vypočítal hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler.

Centrální banka brání koruně v posílení pod hranici 27 korun za euro prakticky nepřetržitě od poloviny července. Proti tržním hráčům kupujícím koruny zasáhla 17. července, a to bylo jedinkrát, kdy oficiálně přiznala, že je na trhu aktivní. Od té doby nechce ČNB o tom, zda a v jakém rozsahu intervenuje, hovořit.

Přesný rozsah intervencí zveřejňuje Česká národní banka pravidelně každý měsíc s dvouměsíčním zpožděním. Kolik peněz za obranu hranice 27 korun za euro utratila za červenec, tak oznámí 8. září.

Kurz koruny vůči euru se od počátku července prakticky "neodlepil" od hranice, kterou mu ČNB nedovolí překročit. Výjimkou byl "čínský" týden, kdy 25. srpna kurz koruny dočasně mírně oslabil kvůli panickým výprodejům na finančních trzích.

Centrální bance přitom zbývá ještě minimálně rok, během kterého bude muset kurz bránit. Členové bankovní rady totiž po svém posledním jednání, které se konalo 6. srpna, důrazně zopakovali, že neopustí režim slabé koruny dříve, než v druhé polovině příštího roku.

Česká národní banka uměle oslabila kurz koruny 7. listopadu 2013. Tehdy během jediného dne srazila kurz české měny vůči euru o korunu a dvacet haléřů z hodnoty 25,8 koruny za euro. Na trhu aktivně prodávala koruny pouze několik dní - dohromady jich prodala za zhruba 200 miliard korun. A v tomto objemu se jí zvýšila hodnota devizových rezerv, která v listopadu 2013 dosáhla 1,1 bilionu korun.

V současnosti má v devizových rezervách ČNB nashromážděno téměř 1,4 bilionu korun. To odpovídá více než 51 miliardám eur. Přes 70 procent rezerv drží centrální banka ve formě dluhopisů vlád a vládních agentur. Deset procent pak má ČNB vloženo do akcií.

Čtěte podrobněji na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy